دسته‌ها

پوزیشن در پوکر
توصیه‌ها و نکات آموزش پوکرمقالات عمومی

۳ اصل بنیادی برای برنده شدن در پوکر

یادگیری پوکر آسان است اما تسلط بر آن برای بسیاری از بازیکنان دشوار است. همه می‌خواهد برنده شوند اما هنگامی ‌که شروع به یادگیری استراتژی مربوطه می‌کنند کار برای آنها دشوار می‌شود.
اگر می‌خواهید یک بازیکن پوکر برنده باشید باید سه عامل را مد نظر قرار دهید. این ۳ مورد عبارتند از:
• هیچ چیز در پوکر مبتنی بر شانس نیست.
• رقابت نتایج را دیکته می‌کند.
• تا زمانی که تصمیم به برنده شدن نگیرید برنده نمی‌شوید.
در این مطلب به بررسی ۳ فاکتور اساسی برای برد در پوکر می‌پردازیم. ممکن است این عوامل ساده به نظر برسند اما با بررسی بیشتر متوجه خواهید شد که بسیاری از موارد ضروری دیگر را نیز شامل می‌شوند.
بخش آخر برنامه‌ای گام به گام ارائه می‌کند که هر بازیکن پوکری برای برنده شدن بایستی از آن پیروی کند. اما برای کسب حداکثر مزیت از بخش سوم، ابتدا باید مفاهیم موجود در دو بخش اول را درک کنید.

۳ اصل بنیادی برای برنده شدن در پوکر

۱- هیچ چیز در پوکر مبتنی بر شانس نیست

به نظر بسیاری از بازیکنان پوکر تنها دلیل بدست آوردن یک دست خوب، شانس است. بازیکن شانس می‌آورد و یک دست فلاش درست می‌کند یا بدشانس آورده و استریت خود را از دست می‌دهد. اما بازیکنان پوکر برنده می‌دانند که هیچ رویدادی در پوکر مبتنی بر شانس نیست. در ادامه مثالی می‌بینید:
شاید تصور کنید وقتی تگزاس هولدم بازی می‌کنید داشتن یک جفت آس در دست نشانه بخت و اقبال است. برای شروع با یک جفت آس، کارت اول و دوم دریافتی شما بایستی آس باشد. ما می‌دانیم که این دست ورق ۵۲ کارت دارد و چهار کارت آن آس است. این یعنی بطور میانگین در هر ۱۳ بار یک بار آس دریافت می‌کنید. ۵۲ تقسیم بر چهار برابر ۱۳ است و به طور متوسط در هزاران هزار دستی که دریافت می‌کنید هر ۱۳ بار یک بار آس خواهید داشت.
برای اینکه دو آس دریافت کنید نیاز دارید تا کارت دومی که به شما داده می‌شود یکی از سه آس‌ باقی‌مانده باشد. شانس این اتفاق سه از ۵۱ است. بنابراین از منظر ریاضی این یعنی که شما در هر ۱۷ بار یک بار می‌توانید آس را بعنوان کارت دوم دریافت کنید.
اگر ۱۳ را در ۱۷ ضرب کنید به عدد ۲۲۱ می‌رسید. این بدان معنی است که بطور متوسط از هر ۲۲۱ بار، یک بار جفت آس به عنوان دست اول خود دریافت خواهید کردد. بخت و اقبال هیچ ارتباطی به موضوع ندارد و ۱۰۰% مبتنی بر ریاضیات بازی است.
می‌توانید با استفاده از همین نوع محاسبه، شانس دریافت هر دو کارتی به عنوان دست شروع خود را تعیین کنید. به عنوان مثال امکان داشتن جفت شاه در دست اول ۱ به ۲۲۱ است. این محاسبات خیلی مهم نیستند اما نشان می‌دهند وضعیتی که بسیاری از بازیکنان آن را بخت و اقبال تفسیر می‌کنند صرفاً مبتنی بر ریاضی است و نه شانس.
در ادامه مثال دیگری آورده شده است:
اگر در بازی تگزاس هولدم بعد از ترن، چهار کارت پای فلاش دارید، شانس معینی برای دریافت یک کارت‌ باقی مانده و تکمیل فلاش خود دارید. پس از دست شروع، فلاپ و ترن، هم‌چنان ۴۶ کارت دیده نشده باقی مانده است. ۹ کارت از این ۴۶ کارت از خالی است که شما برای تکمیل فلاش خود نیاز دارید. این یعنی اگر به طور میانگین ۴۶ دست بازی کنید ۹ بار فلاش را تکمیل کرده و ۳۷ بار آن را از دست می‌دهید. در این وضعیت هم شانس دخالتی ندارد.
هنگامی ‌که متوجه شدید شانس هیچ ارتباطی با پوکر ندارد می‌توانید آرزوها و تمایلات را متوقف کرده و شروع به استفاده از ریاضیات به نفع خود کنید. کتاب‌های زیادی درباره استفاده از ریاضیات در پوکر نوشته شده است.

بازی پوکر

در ادامه لیستی از موارد ضروری که بایستی برای تبدیل شدن به یک بازیکن برنده بیاموزید آمده است.
• برگ برنده
• احتمال برد
• احتمال برد پات
• انتظار مثبت
• انتظار منفی
• قدرت دست آغازین
• درصد‌های دست شروع
• چگونه جایگاه شما در میز ارزش دست آغازین را تغییر می‌دهد و چرا
• اندازه شرط
• تهاجمی ‌در مقابل محتاط
• بازی سفت در مقابل بازی شل
دیوید اسکلانسکی David Sklansky کتابی با عنوان تئوری پوکر نوشته که بسیاری از این موارد را در بر می‌گیرد. اگر تجربه زیادی در بازی نداشته باشید این کتاب می‌تواند تا حدودی ترسناک و گیج کننده باشد اما ارزش خواندن بارها و بارها را دارد.
مبانی مورد نیاز برای یادگیری در ابتدا احتمال برد پات و انتظار است. احتمال برد پات به شما می‌گوید کال کردن چنین دستی در طولانی مدت سودآور است یا خیر. انتظار، ارزش انجام یک بازی در طولانی مدت است. برخی بازی‌ها در طولانی مدت سودآور هستند و به آنها بازی‌هایی با ارزش انتظاری مثبت می‌گویند. برخی از دست‌ها در دراز مدت سودآور نیستند و به آنها بازی‌هایی با ارزش انتظاری منفی گفته می‌شود.
بازیکنان پوکر برنده بیشتر در پات‌هایی با ارزش انتظاری مثبت وارد می‌شوند. بازیکنان بازنده خلاف این رویه عمل می‌کنند.
زمینه دیگری که بسیاری از بازیکنان بازنده پوکر با آن مشکل دارند درک اهمیت دست آغازین و موقعیت نشستن آنها در میز است. این دو مورد هیچ ارتباطی با شانس ندارند و اغلب توسط بازیکنان بازنده نیز نادیده گرفته می‌شوند.
راز برد بیشتر فقط در بازی با دست آغازین بهتر نسبت به حریف نهفته است. این کار را می‌توان با کاهش تعداد دست‌هایی که وارد بازی می‌شوید انجام ‌دهید تا بدین صورت میانگین قدرت دست آغازین شما افزایش یابد. هر چه تعداد دستان بیشتری بازی کنید، میانگین قدرت دست شما بدتر می‌شود.
جایگاه شما بر اساس موقعیت دیلر یا دکمه دیلر تعریف می‌شود. جایگاه ابتدایی به گونه‌ای است که بسیاری از بازیکنان می‌توانند پس از شما اقدام کنند لذا این جایگاه دارای موقعیت ضعیفی است اما در جایگاه انتهایی چون باید بعد از اکثر رقبای خود اقدام کنید موقعیت شما قدرتمند است. در صورت داشتن موقعیت قدرتمند می‌توانید دست‌های بیشتری بازی کنید و هنگام قرار گیری در جایگاه ضعیف بایستی دست‌های کمتری بازی کنید.
آخرین نکته‌ای که بایستی مد نظر قرار دهید مزیت بازی هجومی سفت است. بیشتر بازیکنان بازنده پوکر شل و منفعل، شل و هجومی یا سفت و منفعل بازی می‌کنند. برنده شدن با هر یک از این ترکیب‌ها دشوار است و برنده شدن با بازی شل و منفعل تقریباً غیرممکن است. اکثر بازیکنان خوب روش بازی سفت و هجومی را پیاده می‌کنند.
قبلاً توضیح دادیم که چرا سفت بودن در دست آغازین مهم است اما بایستی این دست‌های سفت را با بازی تهاجمی ‌ترکیب کنید. هنگامی ‌که شرط بسته و ریز (افزایش شرط) می‌کنید رقبای خود را وادار به تصمیم گیری می‌کنید. هر زمان که حریف مجبور به تصمیم گیری شود امکان اشتباه کردن مهیا می‌شود.
اشتباه حریف به شما کمک می‌کند تا در بلند مدت بیشتر برنده شوید. بستن شرط و ریز کردن هم‌چنین فرصت‌های بیشتری برای بردن پات به شما می‌دهد. هنگامی‌ که چک و کال می‌کنید تنها با داشتن بهترین دست برنده می‌شوید. هنگامی ‌که شرط بسته و ریز می‌کنید می‌توانید با بهترین دست و فولد کردن حریف، برنده شوید.

کازینو پوکر

۲- رقابت شما نتایج را دیکته می‌کند

اگر می‌خواهید یک بازیکن پوکر برنده باشید تنها باید در برابر حریفان ضعیف‌تر از خود بازی ‌کنید. این ساده‌ترین توصیه‌ای است که برای برنده شدن در بازی پوکر ‌پیدا خواهید کرد اما هم‌چنین مهم‌ترین توصیه‌ای است که می‌توانید پیدا کنید.
هر زمان که در چنین وضعیتی قرار بگیرید فقط چند مورد وجود دارد که می‌توانید انجام دهید.
۱- می‌توانید گروهی از بازیکنان را پیدا کنید که خیلی خوب نیستند و در برابر آنها بازی کنید.
۲- می‌توانید مهارت‌های خود را تا جایی توسعه دهید که بهتر از بازیکنانی باشید که معمولاً مقابل آنها بازی می‌کنید.
۳- می‌توانید بازی را ترک کنید زیرا پیدا کردن بازیکنان بدتر از شما خیلی سخت است.
۴- می‌توانید توصیه‌ها را نادیده بگیرید و بیش از آنچه برنده می‌شوید بازنده شوید.
فرض این است که شما می‌خواهید یک بازیکن پوکر بهتر باشید و اگر این فرض صحیح باشد گزینه‌های سه و چهار موجود در لیست بالا مطرح نخواهند شد. اگر می‌خواهید یک بازیکن پوکر برنده باشید دو گزینه اول هر دو قابل استفاده هستند و در تقابل با هم نیستند. این یعنی می‌توانید هر دو را به طور هم‌زمان استفاده کنید.
درست است که سریع‌ترین راه برای تبدیل شدن به یک بازیکن پوکر برنده، بازی کردن در برابر بازیکنانی است که به اندازه شما خوب نیستند اما پیدا کردن موقعیت‌هایی که حریفان از شما ضعیف‌تر باشند نیز دشوار است. بیشتر اوقات، شما در برابر ترکیبی از حریفان بازی می‌کنید. تعدادی از شما بدتر و تعدادی از شما بهتر هستند. اگر بتوانید بازیکن بهتر را تشخیص دهید و از بازی بیش از حد در مقابل وی خودداری کنید ممکن است بتوانید از این طریق یک بازیکن برنده شوید. اما کسب سودهای بزرگ به این روش آسان نیست.
این بدان معنا نیست که نباید سعی کنید میزهایی مملو از بازیکنان ضعیف را پیدا کنید. شما باید از هر فرصتی برای یافتن و ایجاد این نوع بازی‌ها استفاده کنید. اما هم‌چنین باید به طور مداوم روی بهبود مهارت‌های خود کار کنید. این که یک بازیکن از شما بهتر است به این معنا نیست که همواره از شما بهتر خواهد بود. تنها راه برای پیشی گرفتن از رقبای بهتر این است که سخت‌تر از آنها تلاش کرده و باهوش‌تر از آنها عمل کنید.
بخش بعدی به گونه‌ای طراحی شده که راهنمای گام به گام در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک بازیکن پوکر بهتر را به شما ارائه می‌کند.
نکته مهم دیگری که قبلاً به آن اشاره کردیم این است که باید توانایی تشخیص مهارت رقبا را داشته باشید. شناسایی بازیکنان خوب و بد به شما کمک می‌کند تا بازی‌های آسان‌تری را انتخاب کرده و نتایج خود را بهبود ببخشید. به مثال زیر توجه کنید:
اگر به میزی بپیوندید و یک بازیکن را ببینید که خیلی بهتر از شما است و شش بازیکن دیگر از شما بدتر هستند این موقعیت می‌تواند یک بازی بسیار سودآور باشد. چون می‌دانید بازیکن بهتر کیست تنها با بهترین دست‌های خود و یا وقتی برتری جایگاه نسبت به وی دارید وارد بازی می‌شوید.
با شناسایی بازیکنان بهتر، می‌توانید هنگام بازی پیش بینی‌های دقیق‎تری در مورد طیف دست‌های خود انجام داده و از اشتباهات پرهزینه جلوگیری کنید. در عین حال می‌توانید از مزیت خود نسبت به شش بازیکن دیگر برای کسب سود بهره ببرید.
برای شروع کار باید توجه دقیقی نسبت به همۀ بازیکنانی که در برابر آنها بازی می‌کنید داشته باشید و در مورد توانایی‌های آنها یادداشت برداری کنید. هرچه بیشتر یاد بگیرید شناخت سطح مهارت بازیکنان آسان‌تر خواهد بود.

پوکر حرفه ای

۳- تا زمانی که تصمیم به برنده شدن نگیرید، برنده نمی‌شوید

می‌توانید هزاران مقاله و صدها کتاب در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک بازیکن برنده پوکر پیدا کنید. اما تقریباً همه آنها روی مکانیسم بازی تمرکز دارند و سعی می‌کنند به شما کمک کنند تا با استفاده از استراتژی، بهتر بازی کنید. یادگیری نحوه بازی پوکر با استفاده از استراتژی مناسب بسیار مهم است اما جنبه ذهنی بازی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
جنبه ذهنی پوکر طیف گسترده‌ای از فاکتورهای ضروری برای برنده شدن را در بر می‌گیرد. در ادامه به چند عامل مهم در هنگام بررسی جنبه‌های ذهنی بازی می‌پردازیم.
• توانایی شما برای جلوگیری از عصبی شدن.
• توانایی شما برای استخراج اطلاعات از بازیکنان دیگر.
• درس گرفتن از اشتباهات و تلاش جهت رفع نقاط ضعف.
• ذهنیت شما در مورد بازی و نحوه ارتباط آن با موفقیت بلند مدت.
نکته اصلی که در این بخش به آن می‌پردازیم این است که چگونه ذهنیت شما با موفقیت بلند مدت مرتبط است. این یکی از مهم‌ترین مواردی است که برای موفقیت در پوکر باید از آن آگاه باشید و از آن استفاده کنید. با این حال بندرت مورد توجه قرار گرفته است.
گفتن این‌که می‌خواهید یک بازیکن پوکر برنده باشید آسان است اما اگر تعهد و عمل خود را با ادعای خود ترکیب نکنید موفق نخواهید شد. جهان مملو از بازیکنان پوکر تفننی است. آنها دوست دارند بازی کنند و می‌خواهند برنده شوند اما این خواستن حداکثر تلاش آنها برای موفقیت است. بیشتر این بازیکنان در دراز مدت بازنده هستند و اگرچه به نظر می‌رسد که می‌خواهند عملکرد خود بهبود ببخشند اما در عمل تلاشی از خود نشان نمی‌دهند.
این بازیکنان هرگز نحوه بهره برداری از احتمال برد پات و دست برنده را یاد نمی‌گیرند و بندرت چیزی درباره نحوه بازی حریفان خود می‌آموزند. آنها مرتباً اشتباهات تکراری انجام می‌دهند و علیرغم داشتن مهارت نسبی به نظر نمی‌رسد که در دراز مدت موفق به غلبه بر کمیسیون بازی شوند.
بازیکن پوکر تفننی بودن قابل قبول است اما به گونه‌ای رفتار نکنید که می‌خواهید یک بازیکن برنده باشید و سپس مانند بازیکنان مبتدی عمل کنید. شما می‌توانید این واقعیت را بپذیرید که یک بازیکن تفننی هستید و از بازی لذت ببرید یا می‌توانید تغییر را شروع کرده و کیفیت بازی خود را به سطح بالاتری برسانید.
در ادامه راهنمای ساده و گام به گامی در مورد نحوه تبدیل شدن به یک بازیکن پوکر برنده وجود دارد.
۱- تصمیم بگیرید پوکر بهتری بازی کنید.
۲- برای شروع، نسبت به این خواسته متعهد شوید.
۳- طرحی در زمینه بهتر شدن تهیه کنید.
۴- بر اساس برنامه خود اقدام کنید.
۵- برنامه و عملکرد خود را متناسب با نتایج باز تنظیم کنید.
۶- هرگز از تلاش برای بهبود مهارت‌ها دست نکشید.
مرحله اول آسان است. همین حالا تصمیم بگیرید که می‌خواهید بازیکن پوکر بهتری باشید. سپس گام دوم را برداشته و متعهد شوید. این به معنای گفتن این‌که می‌خواهید این کار را انجام دهید نیست بلکه به معنای تعهد ۱۰۰% برای انجام هر کاری در حد توان، برای بهتر شدن است.
تعهد ۱۰۰% می‌تواند به معنی ندیدن برنامه تلویزیونی یا فیلم مورد علاقه خود و تمرین برای افزایش مهارت‌ها باشد. این یعنی که بیشتر ساعات بیداری خود را به فکر پوکر خواهید بود. تعهد چیزی است که شما خلق کرده و به آن پایبند می‌مانید.
اکنون طرحی را در جهت بهتر شدن تدوین کنید. درباره بهترین روش بازی مطالعه کرده و فیلم بازی‌های بازیکنان برتر را مشاهده کنید. بازیکنان موفق را پیدا کرده و از آنها یاد بگیرید. در مورد برگ برنده، شانس برد و احتمال برد پات‌ها بیاموزید و از این آموخته‌ها استفاده کنید.
در مورد ارزش انتظاری مثبت و منفی و نحوه استفاده از آن اطلاعاتی کسب کنید. در مورد بازی کردن با دست‌های آغازین بهتر و استفاده از جایگاه خود در میز یاد بگیرید. در مورد نشانه‌ها و نحوه خواندن ذهن رقبا و جلوگیری از دادن سرنخ به آنها بیاموزید.
از هر لحاظ به یک دانش آموز واقعی در بازی تبدیل شوید.
اکنون وقت عمل است. هنگامی‌که برنامه‌ای را برای تبدیل شدن به یک بازیکن پوکر بهتر تهیه کردید بایستی همواره از آن پیروی کنید. تنها راه تبدیل شدن به یک بازیکن پوکر بهتر این است که تمرین کنید. وقتی به برنامه عمل کردید باید نتایج را مشاهده و بررسی کنید. برخی اوقات نتایج مثبت و گاهی منفی خواهند بود. از نتایج خود درس گرفته و برنامه خود را باز تنظیم کنید.
گام آخر این است که هرگز از یادگیری و تلاش برای بهبود مهارت‌ها دست نکشید. این امر با تعهد به افزایش توانایی‌ها همراه است. تعهد خود را برای ادامه کار افزایش داده و هرگز از برنامه خود منحرف نشوید.

نتیجه پایانی

برای تبدیل شدن به یک بازیکن پوکر بهتر، فقط باید سه عامل را بدانید. شانس را فراموش کنید، در مورد رقابت خود بیاموزید و تصمیم بگیرید که یک بازیکن برنده باشید. با رعایت این نکات ضمن کسب سود بیشتر لذت بیشتری از بازی روی میز پوکر نصیب‌تان خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید