دسته‌ها

استراتژی پوکر موثر
استراتژی‌های پیشرفته‌ی پوکردوره‌های آموزشی پوکر

۲۷ استراتژی پوکر موثر – قسمت دوم

در قسمت اول ۲۷ استراتژی پوکر موثر نکاتی را در مورد افراد مبتدی، پوکر آنلاین و پوکر لایو به شما گفتیم، در این قسمت تاکتیک‌هایی را در مورد بازیکنان تهاجمی، بازی در تورنومنت‌ها و نحوه بت کردن بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید!

استراتژی پوکر در برابر بازیکنان تهاجمی

۹- اسلوپلی (آرام بازی) کنید:

اگر می‌دانید که حریف شما از آن دسته از بازیکنانی است که تا می‌تواند بت می‌کند و بسیار اگرسیو و تهاجمی است، اسلو-پلی یا آرام بازی کردن با برخی دست‌ها می‌تواند بسیار موثر واقع شود. این استراتژی پوکر می‌تواند شامل (۱) کال کردن در پری-فلاپ با دست‌هایی که برای ری-ریز مناسب هستند، (۲) چک-کال کردن در فلاپ و ترن – و چک-ریز در ریور. در مقابل بازیکنان مانیاک و هایپر-اگرسیو اسلو-پلی کردن می‌تواند شما را به پول بسیار خوبی برساند، چرا که آن‌ها به وفور بلوف می‌زنند و تا جایی که ممکن است به آن ادامه می‌دهند. در این شرایط اگر بت کنید آن‌ها می‌توانند به راحتی متوجه قدرت دست شما شده و دست خود را فولد دهند.

۱۰- سمت چپ آن‌ها بنشینید:

انتخاب صندلی مناسب در برد شما نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند، هنگامی که در برابر بازیکنان اگرسیو قرار دارید باید تا جایی که می‌توانید سعی کنید سمت چپ آن‌ها بنشینید. اگر بازیکنان لوز-اگرسیو (LAG) نسبت به شما پوزیشن داشته باشند به راحتی ممکن است از به حداکثر رسیدن ارزش منتظره و سود شما جلوگیری کنند. با داشتن پوزیشن نسبت به این افراد می‌توانید ابتدا بازی آن‌ها را مشاهده کنید و سپس بهترین تصمیم را گرفته و برد خود را به حداکثر برسانید.

۱۱- به آن‌ها شانس بلوف زدن بدهید:

بازیکنان لوز-اگرسیو معمولا با دست‌های زیادی بلوف می‌زنند و بسیار تهاجمی هستند. در این شرایط باید بتوانید به خوبی تشخیص دهید که با چه دست‌هایی بت یا ریز کنید و چه زمانی اجازه دهید حریف بلوف بزند و اسلوپلی کنید.

بلوف گرفتن در پوکر

۱۲- بازی شناور روی فلاپ (Floating):

فلوتینگ یا بازی شناور زمانی اتفاق می‌افتد که شما بت حریف را در یک مرحله با احتمال برد کم کال می‌کنید و هدفتان این است که پات را در مراحل بعدی از او بدزدید. این استراتژی در برابر افرادی که بیشتر مواقع روی فلاپ بت پیوسته (c-bet) می‌کنند و در ترن تسلیم می‌شوند بسیار موثر است. وقتی که می‌خواهید حریف را شناور کنید باید پوزیشن داشته باشید و او را در شرایطی قرار دهید که همواره به عنوان اولین نفر بازی کند. در این شرایط می‌توانید اطلاعات بیشتری نسبت به بازی او پیدا کنید و پات را از او بگیرید.

۱۳- گاهی اوقات در برابر آن‌ها تهاجمی باشید یا از دست‌های بیشتری برای بازی استفاده کنید:

این مورد زمانی که بازیکن لوز-اگرسیو در سمت راست شما باشد بسیار خوب عمل می‌کند. به عنوان یک قانون کلی همیشه در هنگام کال کردن ریز باید طیف دست‌های بهتری نسبت به حریف خود داشته باشید. درنتیجه اگر حریف از دست‌های زیادی استفاده می‌کند،‌ شما نیز می‌توانید تا حدی «بازتر» بازی کنید. البته دقت کنید که همیشه نباید از کال کردن استفاده کنید. اگر در پری-فلاپ با دست‌های زیادی وارد بازی شوید، آن‌ها همچنان بازی تهاجمی خود را حفظ کرده و دائما بت می‌کنند، درنتیجه اگر فلاپ مورد نظرتان نخورد مجبور می‌شوید دست خود را فولد دهید.

 باز یا گسترده بازی کردن یعنی:

 • با دست‌های بیشتری ری-ریز کنید
 • با دراوهای خود تهاجمی باشید و هنگامی که پوزیشن دارید به جای کال کردن، ریز دهید (مخصوصا اگر می‌دانید که حریف همیشه بت پیوسته می‌زند).
 • اگر می‌دانید که حریف دست متوسط یا ضعیفی دارد می‌توانید اغلب در ریور از ریز به عنوان بلوف استفاده کنید.
 • سعی کنید از بازی تهاجمی حریف بر علیه او استفاده کرده و غالبا او را در شرایط سخت قرار دهید.
 • گاهی اوقات اسلو-پلی می‌تواند در برابر بازیکنان تهاجمی بسیار موثرتر باشد، اما همچنین شرایطی وجود دارند که نیاز دارید کمی لوز (بازی غیرتایت و باز) وارد شوید و با بازی تهاجمی در مقابل این افراد قرار بگیرید.

نکته: برخی از افراد فقط هنگامی که دست خوبی دارند در مقابل بازیکنان لوز-اگرسیو یا تهاجمی ریز می‌دهند. در این شرایط او می‌تواند به راحتی دست خود را بریزد. باید سعی کنید بلوف‌های خود را بیشتر کرده و او را مجبور به فولد کنید، یا وقتی دست خوبی دارید اسلو-پلی کنید و بازی را متعادل و بالانس نگاه دارید.

آموزش بازی در تورنومنت پوکر

استراتژی پوکر موثر در تورنومنت‌ها

۱۴- ریسک‌های غیرضروری نکنید:

در تورنومنت‌ها باید سعی کنید تا جایی که می‌توانید با احتمال برد بالاتر وارد بازی شده و استک خود را بسازید. اگر هنگامی که در مراحل اولیه تورنومنت چیپ‌لیدر هستید بیش از حد تهاجمی یا اصطلاحا مانیاک باشید، معمولا دچار مشکل خواهید شد. استفاده از همین استراتژی پوکر در مراحل انتهایی تورنومنت می‌تواند کاملا معقول به نظر برسد. شما می‌توانید با نظر گرفتن شرایط به خوبی به افرادی که استک کمی دارند فشار زیادی وارد کنید.

۱۵- در مرحله حباب به خوبی بازی کنید:

مرحله حباب (bubble stage) زمانی است که بازیکنان شروع به حذف شدن می‌کنند، در این هنگام باید از افرادی که استک کمی دارند و بازیکنان مبتدی که فقط می‌خواهند به جوایز دست یابند به خوبی استفاده کنید. اگر در طرف دیگر قضیه قرار دارید و شورت-استک هستید، باید در نظر بگیرید که قبل از انجام هر ریسکی سعی کنید به پول برسید. مطمئنا اینکه برنده حداقل جایزه شوید از اینکه هیچ پولی به دست نیاورید بهتر است.

۱۶- وقتی که وارد مرحله پرداخت جوایز شدید، با نیت اول شدن بازی کنید:

هنگامی که مرحله حباب به پایان رسید، باید تلاشتان بر این موضوع باشد که برنده کل تورنومنت شوید. وقتی در مرحله پرداخت جوایز قرار بگیرید معمولا در ابتدا فاصله جوایز کم است و سپس افزایش می‌یابد. درنتیجه بهتر است که به دنبال سنگین‌ترین جایزه باشید و آن را بدست آورید. البته این حرف بدین معنی نیست که کاملا بی‌پروا و تهاجمی بازی کنید. اما می‌توانید با ریسک خود را تا حدی افزایش دهید، به طور مثال در شرایط ۵۰-۵۰ وارد بازی شوید.

۱۷- بازی کردن متناسب با عمق استک را بیاموزید:

در تورنومنت بلایندها همواره در حال افزایش یافتن هستند، بنابراین باید بدانید که چگونه در شرایط دیپ-استک (استک بزرگ نسبت به بلایندها) و شورت-استک (استک کم نسبت به بلایند) به خوبی بازی کنید. البته دقت کنید که استراتژی پوکر در تورنومنت با استراتژی‌هایی که در کش-گیم با داشتن ۱۰۰bb استک پیش رو می‌گیرید کاملا متفاوت هستند.

پوزیشن در پوکر تگزاس هولدم

استراتژی پوکر برای شرطبندی کردن

۱۸- همه متغیرها را در نظر بگیرید:

در میز پوکر هر عملی که می‌خواهید انجام دهید باید موارد زیر را در نظر مورد توجه داشته باشید:

 • با چه دست‌هایی در این شرایط بت می‌کنید
 • نسبت بلوف به ولیو-بت شما چقدر است (نباید بیش از حد یا بسیار کم بلوف بزنید)
 • طیف دست‌های بازیکنان متناسب با سبک بازی و پوزیشن
 • دست کدام بازیکن متناسب با پوزیشن و بازی او در پری-فلاپ ناتس به نظر می‌رسد
 • چند نفر در پات حضور دارند
 • پوزیشن شما نسبت به حریف چگونه است
 • اندازه استک‌ها
 • اندازه پات
 • برنامه‌ریزی برای شرطبندی در مراحل بعدی
 • قدرت دست شما در مقایسه با کارت‌های روی زمین
 • زمین خشک است و یا دراو دارد
 • سبک بازی حریف و نقاط ضعف او
 • سطح بازی حریف چگونه است (حرفه‌ای یا مبتدی)

همانطور که می‌بینید متغیرهای زیادی وجود دارند که در هنگام تصمیم‌گیری در شرایط مختلف باید در نظر بگیرید. هرچه بیشتر روی تئوری بازی خود کار کنید، دست‌های خود را مرور کنید و تمام اطلاعاتی که دارید را در هنگام بازی کنار هم بگذارید، تصمیم بسیار بهینه‌تر و بهتری خواهید گرفت و روند مثبتی خواهید داشت.

آموزش پوکر اوماها فری-رول

۱۹- یاد بگیرید از بت‌سایزهای مختلف استفاده کنید:

بسیاری از بازیکنان، مخصوصا افرادی که در استیک‌های سبک پوکر لایو بازی می‌کنند با اندازه درست بت آشنایی ندارند و اندازه‌های غیرعادی بسیار کم (آندربت) یا بسیار زیاد (اُوربت) استفاده می‌کنند. به دلیل اینکه این عمل با ۵۰٪ تا ۷۵٪ دست‌های آن‌ها انجام می‌شود، می‌تواند به راحتی قدرت دست آن‌ها را آشکار سازد و باعث می‌شود که دیگران از نحوه بازی آن‌ها نهایت بهره‌برداری را انجام دهند. به طور مثال بازیکن روی فلاپ‌های خشک (مثلا A-7-2 آفسوت) معمولا نیاز به مراقبت از دست‌های قوی خود ندارد، همچنین دست‌های کمی وجود دارند که افراد می‌توانند با آن‌ها بت‌های سنگین را کال کنند (اما یک بازیکن مبتدی در صورت داشتن قوی از بت‌سایزی بسیار سنگین‌تر از پات استفاده می‌کند). بنابراین شخص باید سعی کند که از بت‌سایزهای مناسبی استفاده کند که متناسب با شرایط باشند و بازی شما را متعادل و بالانس نگاه دارند. بدین ترتیب بلوف‌های شما موثرتر واقع شده و از دست‌های قوی خود نیز حداکثر سود را بدست می‌آورید.

۲۰- در ابتدا سعی کنید از نقاط ضعف حریف استفاده کنید، سپس سراغ GTO بروید:

بیشتر پولی که از پوکر به دست می‌آورید با استفاده از نقاط ضعف حریف به دست می‌آید تا اینکه بخواهید صرفا بازی خود را بالانس و متعادل نگاه دارید (استفاده از GTO در پوکر). دانستن استراتژی پوکر GTO می‌تواند تا حد زیادی به برتری شما کمک کند. اما در مجموع باید بتوانید در شرایط مورد نیاز از آن خارج شوید و سود بیشتری به دست آورید. در پوکر برای هر تصمیمی و در هر شرایطی باید همواره باید به دنبال به حداکثر رساندن سود خود باشید.

۲۱- از الگوهای شرطبندی خلاقانه استفاده کنید:

همانطور که قبلتر اشاره کردیم، بت کردن با دست‌های قوی و چک دادن با دست‌های ضعیف می‌تواند برای حریف بسیار واضح و آشکار باشد. باید بتوانید به نحوی شرطبندی کنید که ارزش منتظره (EV) خود را به حداکثر برسانید و همچنین از طیف دست‌های خود نیز محافظت کنید. باید تا جایی که می‌توانید از قابل‌پیش‌بینی شدن خود جلوگیری کنید.


قسمت سوم به زودی اضافه خواهد شد.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید