دسته‌ها

آموزش بازی در تونومنت‌های پوکرآموزش پوکر تورنومنتارزیابی پوکراستراتژی‌های ابتدایی پوکربازی در حباب تورنومنتمرحله هدز‌آپ

مهارت و شانس

مهارت تعیین می‌کند که برای بردن در پوکر باید چقدر خوش شانس باشید

همه ما به عنوان بازیکنان پوکر خوب می‌دانیم که مهارت و شانس هر دو در خوب بازی کردن پوکر تأثیر دارند. اما به نظر می‌رسد بسیاری از افراد این قضیه که مهارت شما است که تعیین می‌کند به چه میزان باید شانس داشته باشید را بد می‌فهمند. اگر مهارت کافی برای فهمیدن اینکه حریف شما چطور بازی می‌کند را داشته باشید، آن وقت می‌توانید منتظر باشید که حریف اشتباه مورد علاقه اش را انجام دهد و به این ترتیب تاثیراتی که شانس ممکن است بر نتیجه بازی شما بگذارد را تا حد زیادی تقلیل بدهید.

بسیاری از ما در مقابل حریفی که «سربالا» بازی می‌کند ارزش مورد انتظار مثبت (positive-EV) ناچیزی در نظر می‌گیریم اما از شاو کردن‌های (شرط بستن روی تمام ژتون ها) بی مورد استفاده می‌کنیم و وقتی که باختیم شروع به سرزنش کردن شانس می‌کنیم. به جای این کارها، کاری که باید بکنیم این است که بفهمیم آن‌ها چطور بازی می‌کنند تا بتوانیم از راه‌های کم ریسک تر و سودآورتری در مقابل آن‌ها استفاده کنیم.

یک نمونه از این نوع اصلاح رویکردها این است که با دست K-Q در بیگ بلایندها از سه شرط بندی شاو ۲۵ (درصد افزایشی) در مقابل حریفی که با یک رینج گسترده آس ها اشتباهی کال می‌کند استفاده نکنیم. بلکه به جای این کار، در مقابل این‌طور حریفان،بهتر است سه شرط را پایین‌تر ببندیم و بعد هر جا که کم آورد با شرط بستن سر ادامه دادن فلاپ دست او را پایین بکشیم (اگر متوجه شده باشید، یعنی، حریفی با این دست بعید است پیش از فلاپ از پس چهار شرط بربیاید، و اگر هم بیاید بعد از فلاپ خیلی چسبنده بازی می‌کند).

در همین دست‌های بالا هر دو بازیکن ارزش مورد انتظار مثبتی (EV+) دارند اما یکی از آن‌ها بیشتر از دیگری روی شانس اتکا می‌کند. اگر بدانید حریف چطوری بازی می‌کند، آن وقت می‌توانید از قماربازی شرط بستن با همه ژتون ها بر پایه ارزش مورد انتظار مثبت ناچیز، اجتناب کرده و به جایش روی مهارت خود اتکا کنید تا حاشیه های سود حتا گسترده‌تری ایجاد نمایید.

پس سؤالی که ایجاد می‌شود این است: کِی می‌توانیم روی مهارت برای ایجاد این حاشیه های سود گسترده‌تر اتکا کنیم و کی باید به جایش روی شانس حساب کنیم؟

در ادامه مطالبی می‌آید که برای پاسخ دادن به این سؤال‌ها به‌خصوص در تورنمنت های سطح پایین کمک کننده خواهند بود.

کیفیت و کمیت بازیکنانی که در پات هستند

اگر در بازی پوکر سربالا با حریفی که از نظر مهارت هم‌سطح شما است بازی می‌کنید، پس واضح است که باید روی شانس حساب کنید چرا که هیچ یک از بازیکنان چندان مزیت و حاشیه برتری بر دیگری ندارد. هیچ‌کس در این نوع از مقابله ها یک سانت هم حاشیه سود بردن به دیگری نمی‌دهد، برای همین بعضی وقت‌ها نتیجه این بازی‌ها پات های بزرگ و با اختلاف زیاد می‌شود. برای همین در این موقعیت بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که تا جای ممکن به بازی بهینه نظری (GTO) پوکر نزدیک بمانید و بگذارید ورق ها همان جایی که می‌توانند بیافتند بیافتند.

این موقعیت گاهی می‌تواند منجر به کل کل های نامعقولی منجر شود؛ برای مثال زمانی که شما به درستی با یک دسته بزرگ ژتون جلوی یک حریف همیشگی بلوف می‌زنید و او هم به درستی با بالاترین رینج دست خود بلوف شما را کال می‌کند، وارد چنین موقعیتی می‌شوید. وقتی که هر دو بازیکن در یک سطح از مهارت باشند، این نوع شاخ به شاخ شدن‌ها در بازی بهینه نظری (GTO) بخش اجتناب‌ناپذیری از پوکر می‌شود. این نمی‌تواند بیشتر از یک‌جور بازی شیر یا خط آوردن منصفانه شما را به کل کل بیاندازد. در‌ واقع باید مثل مردمی که لاتاری بازی می‌کنند و وقتی می‌بازند لبخند می‌زنند با آن برخورد کنید. در پایان روز، قمار کردن قمار کردن است، اما دست کم شما تیر بزرگ‌تری از آن‌ها برای بردن انداخته‌اید.

اما قضیه در بازی پوکر سربالا با حریفی که نسبت به او سطح بالاتر و مزیت بیشتری دارد دیگر این‌طوری نیست. اینجا دیگر وقت قمار و اتکا کردن به شانس نیست. اگر او از آن‌هایی است که برای مثال در کال کردن اشتباهات بزرگی می‌کند، آن وقت واضح است که نباید بلوف های بزرگ مطابق با بازی بهینه نظری (GTO) بزنید. به جایش باید گذاشتن ژتون در پات را به عقب بیاندازید، تا وقتی که به یک دست با‌ ارزشی درست بالاتر از چیزی که می‌دانید آن را کال می‌کند برسید.

در پات های چندراهی به چند دلیل بیشتر باید روی شانس اتکا کرد. اول به این دلیل که بیشتر ما خیلی در این نوع پات ها ماهر نیستیم. بازیکنان اضافی باعث می‌شوند درخت بازی آنقدر پیچیده شود که حتا برنامه‌های Solver (محاسبه گر ها) هم نمی‌توانند آن را حل و فصل کنند، برای همین بهتر است خیال نکنیم مغز انسانی ضعیف ما در هر موقعیتی بهترین بازی ممکن را می‌داند. این آن خبر بد است.

اما خبر خوب اینکه در این‌جور پات ها معمولاً کلی بازیکن بد حاضر هستند که با دست‌هایی که نمی‌توانند فشار زیادی را تحمل کنند کال می‌کنند. معمولاً در این بازی‌ها می‌توان از مزیت روش‌های بالا بردن شرط استفاده کرد و اگر بگیرد، دست کم پول مرده‌ای که پای قمار گذاشتیم به ما بر می‌گردد و تازه وارد حالت تاس ریختن برای رسیدن به یک بازی سودآور هم می‌شویم.

اندازه میدان و ساختار پولبرها

مهارت و شانس

اندازه میدان (Field Size) به تعداد بازیکنان حاضر در بازی گفته می‌شود، هر چه تعداد بازیکنان در یک دور بیشتر باشد به اصطلاح میدان بزرگ‌تری وجود دارد. تورنمنت هایی که ضمانت های بزرگ و ورودی های کوچکی دارند منجر به میدان های بزرگی می‌شوند. در این تورنمنت ها جایزه ها بزرگ هستند و رسیدن به میز نهایی یا فینال تقریباً فارغ از متوسط مهارت میدان نیاز به کلی شانس دارد.

اگر در این بازی‌ها محتاط باشید، رفته‌رفته متوجه می‌شوید دسته ژتون هایتان از بیشتر بازیکنان اطرافتان کوچک‌تر شده و به خاطر اضافه شدن بلایندها تحت فشار قرار می‌گیرید تا یک حرکتی بزنید. دیر یا زود، مجبور می‌شوید که قمار کنید و هر چه دارید وسط بگذارید.

برای همین خیلی خوب است که دسته ژتون بزرگی داشته باشید تا بتوانید از پس یکی دو تا از این رویارویی ها بر بیایید. در مراحل اولیه این تورنمنت ها کمی سریع‌تر بازی کردن و قمار بر پایه ارزش مورد انتظار مثبت ناچیز تا حد زیادی معقول است، چرا که برای بزرگ‌تر شدن دسته ژتون ها یا ژتون ها دو برابر می‌شوند یا از دست می‌روند، و این خیلی بهتر از ساعت‌ها سابیدن ژتون ها برای به دست آوردن پولی است که به زحمت چیزی بیشتر از سرمایه ای که برای ورودی تورنمنت هزینه شده می‌شود.

در مقابل، تورنمنت هایی که ضمانت هایی کوچک و ورودی بزرگی دارند میدان های کوچکی جذب می‌کنند. نتیجه این پات هایی با اختلاف کم می‌شود که به شما اجازه می‌دهد صبر بیشتری داشته باشید. در تورنمنت های با میدان کوچک بهتر است نقطه قرار گیری را با دقت بیشتری انتخاب کرد، چرا که با دسته ژتون های کمتر هم قابل نقد شدن هستند و با همان مقدار هم می‌شود وارد مراحل نهایی شده و به پول رسید.

مهارت و شانس: دورتر، نزدیک‌تر، و روی حباب

(منظور از حباب در تورنمنت های پوکر، تعداد بازیکن یا میدانی است که بازیکنانی که در آن باقی می‌مانند پولی با خود از بازی بیرون می‌آورند یا به اصطلاح پولبر (Payout) می‌شوند)

زمانی که از حباب دور هستیم، می‌توان بیشتر روی مهارت و یا شانس، با توجه به عواملی که در بالا مطرح شد اتکا کرد. اما وقتی به حباب نزدیک‌تر می‌شویم، یعنی برای مثال جایی که به نیمی از بازیکنانی که مانده اند پولی پرداخت می‌شود، باید قدری اصلاح در بازی انجام داد.

وقتی که یک دسته ژتون کوچک داریم، جایی است که باید به پیشواز اختلاف ایجاد کردن در پات رفت، و برای دسته ژتونی که بشود نقدش کرد قمار کرد. وقتی یک دسته متوسط ژتون داریم، می‌توانیم برای به دست آوردن یک دسته بزرگ‌تر ژتون قمار کنیم در حالی که یک مقدار ژتون هم برای وقتی که اوضاع خوب پیش نرود کنار بگذاریم. وقتی یک دسته بزرگ ژتون داریم، بهتر است آن‌ها را برای بازی در حباب، جایی که %۸۰ از بازیکنان باقی‌مانده دریافتی خواهند داشت کنار بگذاریم. این چیزی است که می‌تواند به ما در توفان شدیدی که در حباب ایجاد می‌شود کمک کند، چرا که در آن نقطه می‌توانیم با به کار بردن مقدار زیادی فشار سهم کلی هر بازیکن در تورنمنت (ICM) بر حریفان دست آن‌ها را بست.

در مقابل اگر در حباب دسته ژتون متوسطی داشته باشیم و آن‌هایی که دسته ژتون بزرگی دارند خوب بازی کنند، کم و بیش مجبوریم برای پول فولد کنیم. با اینکه این خیلی منفعلانه به نظر می‌رسد، اما در‌ واقع یک نوع اجرای ماهرانه بازی بر اساس سهم کلی هر بازیکن در تورنمنت (ICM) محسوب می‌شود و می‌توانیم از بازیکنانی که متوجه آن نمی‌شوند سود ببریم. با یک دسته ژتون کوچک در حباب، می‌توانیم به قمار کردن ادامه دهیم و به شانس اتکا کنیم تا ببینیم ما را به آستانه بالاتر می‌رساند یا نه.

نتیجه‌گیری

این درست است که هم مهارت و هم شانس سهم بزرگی در پوکر دارند، اما آن‌ها در امتداد یکدیگر قرار می‌گیرند و این شما هستید که تصمیم می‌گیرید که در یک لحظه مشخص کدام یک از آن‌ها اهمیت بیشتری دارند.

مشکل اینجا است که بیشتر ما پوکر را از نقطه نگاه درست بازی کردن بر اساس ورق های خودمان یاد می‌گیریم و نه از نقطه نگاه حمله به‌ بازی‌های نادرستی که حریفان ما با ورق هایشان می‌کنند. این یک‌جور موضع تدافعی است که باعث می‌شود بیشتر از چیزی که لازم است به شانس اتکا کنیم.

تا زمانی که این اصول پایه‌ای را گسترش ندهید نمی‌توانید تهاجمی فکر کنید و در راستای حمله به حریفانی که از این اصول برای دفاع از خود استفاده نمی‌کنند، از آن‌ها تخطی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید