دسته‌ها

بلوف زدن در ریور
ریاضیات در پوکرشرح یک دست

بلوف زدن در ریور و ارزش منتظره (EV) در پوکر

در این آموزش پوکر شرایطی در مورد بلوف زدن در ریور به چند بازیکن و ارزش منتظره (EV) صحبت خواهیم کرد و آن را با آنالیز یک دست تحلیل می‌کنیم. چنین کاری شاید ترسناک به نظر برسد و کمی گیج‌کننده باشد. اما شرایط هنگامی سخت‌تر می‌شود که استک بازیکنان سایزهای مختلفی داشته باشد. قبل از اینکه حوصله شما از توضیحات اولیه سر برود شروع می‌کنیم.

ارزش منتظره (EV) در پوکر

بلوف زدن در ریور و ارزش منتظره (EV) در پوکر

میز ۵$/۲$ پوکر لایو

جک (پوزیشن میانی): $۷۳۰

ما (دیلر پوزیشن): $۱,۰۳۰

والتر (بیگ-بلایند): $۲,۰۰۰

دست ما: QJ

 جک ۵$ کال می‌کند، ما ۳۰$ ریز می‌دهیم، والتر کال، جک کال.

جک یک بازیکن بد و لوز است. او پری-فلاپ با هر دستی لیمپ می‌کند و روی فلاپ نیز همه‌جوره کال است. ایزوله کردن ما در چنین شرایطی ۱۰۰٪ استاندارد است، همچنین به نسبت دستمان اندازه ریز کاملا مناسبی داشتیم.

بیگ-بلایند یک بازیکن تایت و ضعیف است. در لحظات اولی که روی میز نشست توانست ۵۰۰$ خود را تبدیل به ۲k$ کند. از آنجایی که او هم پری-فلاپ و هم فلاپ بسیار ناتس بازی می‌کند، کال او کمی غیرطبیعی بود، اما طیف دست‌های او را کاهش داد.

پوکر خارج از پوزیشن

فلاپ

فلاپ ♣۷۹♠T می‌خورد و پات ۹۲$ است.

والتر چک می‌دهد، جک چک می‌دهد و ما ۷۵$ بت می‌کنیم، والتر ریز می‌دهد و مبلغ را به ۱۷۵$ می‌رساند، جک کال می‌کند، ما نیز همینطور.

فلاپ تقریبا خوبی برای ما خورده است و اوپن-استریت هستیم. با اینکه احتمال برد چندان زیادی نداریم، اما پوزیشن داریم و مبلغ خوبی در پات جمع شده است. با اینحال با چک-ریز روبرو شدیم و کال کردیم که کمی غیرمنتظره بود.

خوشبختانه مبلغ چک-ریز حریف چندان سنگین نبود و یک بازیکن اضافه نیز جذب پات شد که نکته خوبی محسوب می‌شود. این قضیه ارزش کال کردن ما را متناسب با پات-آدز افزایش می‌دهد و ایمپلاید آدز نیز افزایش می‌یابد (یعنی ممکن است در ترن یا ریور پول بیشتری ببریم). البته واقعیت این است که احتمال بهبود یافتن دست ما چندان بالا نیست (تنها ۸ کارت می‌خواهیم تا استریت شویم)، اما در هر صورت فولد نمی‌دهیم. فکر می‌کنیم که طبق شواهد والتر دست بسیار خوبی دارد (با توجه به بازی او)، مانند ست یا دوپیر، یا شاید هم تاپ-پیر است اما نمی‌داند که اندازه ریز خود را چگونه تعیین کند. همچنین دقت کنید که والتر تماما به پول فکر می‌کند، درنتیجه ۱۷۵$ در دنیای واقعی برای او پول زیادی محسوب می‌شود و به نظر خودش چک-ریز سنگینی کرده است (با اینکه در مقایسه با اندازه پات مقدار کمی است).

ترن

ترن ۳ می‌خورد و پات ۶۱۷$ است.

والتر ۲۰۰$ بت می‌کند، جک کال می‌کند، ما نیز کال می‌کنیم.

دوباره والتر از بت سایز واقعا افتضاحی استفاده کرد. وقتی که جک کال کرد ما تقریبا پات-آدز ۵-به-۱ پیدا کردیم که برای کال کردن با دراو بسیار خوب محسوب می‌شد. بیشتر از این در مورد ترن صحبت نمی‌کنیم، پات-آدز مناسب بود و تصمیم‌گیری را برای ما بسیار آسان می‌کرد، پس ادامه دادیم.

بلوف زدن در ریور

ریور

ریور ♣۳ می‌خورد و پات ۱,۲۱۷$ است.

والتر و جک می‌دهند، چه کار باید کنیم؟

ریور زمین پیر شد و ماجرا را بسیار جالب کرد. هر دو نفر چک دادند و حال ما باید تصمیم بگیریم که چک دهیم یا آل-این زده و بلوف زدن در ریور را انتخاب کنیم. اندازه استک‌ها در ریور به این شکل است:

  • والتر: $۱,۵۹۵
  • جک: $۳۲۵
  • ما: $۶۲۵

این دست در واقعیت اتفاق افتاده بود و من تصمیم گرفتم آل-این بزنم. با توجه به نحوه بازی دو نفر دیگر و سبک آن‌ها احتمال فولد کافی را برایشان در نظر می‌گرفتم و حس می‌کردم که چنین بلوفی ارزش منتظره (EV) مثبت دارد. اما متقاعد نشدم و تصمیم گرفتم که ریاضیات مسئله را نیز چک کنم. در اینجا به ریاضیات می‌پردازیم.

در ابتدا باید محدوده دست‌های حریف را مشخص کنیم. به شخصه فکر می‌کنم که والتر یکی از این دو دست را داشت: T9s یا ۹۷s. فکر می‌کنم که اگر TT, 99 یا ۷۷ داشت در ریور آل-این می‌زد. چنین بازیکنی با چنین دست‌هایی وقتی روی فلاپ ریز داده در ریور چک نمی‌دهد تا دیگران را مجبور به بلوف زدن کند. درنتیجه چک دادن او دوپیر بودن او را نشان می‌داد و وقتی که ریور تکرار خورد، احساس کرد کانتر شده و به زمین و زمان لعنت می‌فرستاد.

البته اگر او کارتی مثل T9 داشته باشد با توجه به پات-آدز ۳-به-۱ احتمال فولد او کم است. اما فکر می‌کنم که ۹۷ را به راحتی فولد دهد چرا که فکر می‌کند دوپیر او باخته است. همچنین او قدرت دست‌خوانی خوبی ندارد درنتیجه بیش از حد نگران نحوه آل-این زدن خود نبودم. فقط به این نکته فکر کردم که با توجه به اندازه بت و دست‌های ممکنش چه مقدار ممکن است فولد دهد. به طور کلی به این نتیجه رسیدم که اگر آل-این بزنم ۵۰٪ فولد می‌دهد و ۵۰٪ کال می‌کند. به همین سادگی.

ارزش منتظره (EV)

محدوده دست‌های جک نیز به نظرم حتی پیر نیز نبود. به دلیل اینکه بازیکن بدی است با دست‌های با آدز بسیار کم نیز به بازی ادامه می‌دهد. وقتی که او به ریور می‌رسد فکر می‌کنم که طیف دست‌های او تقریبا به این شکل است:

ارزش منتظره (EV)

از نظر من او به دنبال ست یا استریت شدن بوده است. اگر دست خوبی داشت پری-فلاپ ری-ریز می‌کرد، ترن ریز می‌داد یا ریور وقتی که والتر چک داد آل-این می‌زد. درنتیجه محدوده دست‌های بالا را به او نسبت دادیم. در این محدوده برخی دست‌هایی که او با آن‌ها آل-این ما را کال می‌کند مشخص شده است. برداشت من این بوده است که او با هر پیر ۱۰ و دست‌های بهتری ما را کال می‌کند و بقیه را فولد می‌دهد. این تئوری ممکن است کامل نباشد، اما برای شروع خوب به نظر می‌رسد. با در نظر گرفتن این محدوده او بیش از ۶۱٪ مواقع دست بهتری از تاپ-پیر دارد.

محاسبه ارزش منتظره (EV)

حال می‌توانیم مسائل را با توجه به فرمول‌های ارزش منتظره (EV) محاسبه کرده و حل کنیم. آسان‌ترین راه این است که یک نمودار شاخه‌ای (درختی) بسازیم و متناسب با آن ریاضیات را انجام دهیم. اگر آل-این بزنیم ۴ خروجی داریم (شاخه‌های ما روی درخت):

  1. والتر کال می‌کند – جک کال می‌کند.
  2. والتر کال می‌کند – جک فولد می‌دهد.
  3. والتر فولد می‌دهد – جک کال می‌کند.
  4. والتر فولد می‌دهد – جک فولد می‌دهد.

در ۳ حالت از موارد بالا اگر کال شویم می‌بازیم (چرا که های‌کارت Q شانس برد ندارد). تنها راه برد ما این است که هر دو بازیکن فولد دهند و ما برنده پات ۱,۲۱۷$ شویم. اما باید به یاد داشته باشیم که می‌توانیم مقادیری را در شاخه‌های دیگر ببازیم. در شاخه ۱ و ۲ ما ۶۲۵$ می‌بازیم چرا که والتر کاور ما است. اما در شاخه سوم ۳۲۵$ می‌بازیم، چرا که استک جک از ما کمتر است. بنابراین سه شاخه به این شکل به نظر می‌رسند:

ارزش منتظره (EV)

در ادامه باید درصدهایی برای فولد در نظر بگیریم. با توجه به برداشت‌هایی که داشتیم می‌دانیم که احتمال فولد والتر ۵۰-۵۰ است. همچنین مطمئنیم که با T9 کال می‌کند و ۹۷ را فولد می‌دهد. درنتیجه کال او با چنین دستی روی دست‌هایی که در محدوده جک هستند اثرگذار است. وقتی که او ۹۷s را فولد می‌دهد، این قضیه باعث می‌شود احتمال وجود Tx در محدوده دست‌های جک افزایش پیدا کند. عملکرد والتر تا حد زیادی روی نحوه بازی جک تاثیر خواهد داشت. درنتیجه درصدهای درست برای این شاخه به این شکل در می‌آید.

ارزش منتظره (EV)

از اینجا به بعد کمی با اعداد سر و کار داریم. ما درصدها را با اعدادی که ممکن است ببریم و ببازیم در هر شاخه جمع خواهیم کرد. در این دست به این شکل می‌شود:

شاخه اول = ($۶۲۵*۰٫۵*۰٫۵۳)

شاخه دوم = (-$۶۲۵*۰٫۵*۰٫۴۷)

شاخه سوم = (-$۳۲۵*۰٫۵*۰٫۶۵)

شاخه چهارم = ($۱,۲۱۷*۰٫۵*۰٫۳۵)

جمع هر ۴ شاخه در انتها برای ما ۲۰۵٫۱۵$- ارزش منتظره دارد، یعنی حرکت ما EV- است و بلوف زدن در ریور در این شرایط معقول نیست. البته باید در نظر بگیرید که چنین نتیجه‌ای بستگی به برداشت‌های ما از محدوده دست‌های حریف و متغیرها دارد. اگر در برداشت‌ها کوچک‌ترین تغییری به وجود بیاوریم، به طور کلی مقدار EV تغییر پیدا خواهد کرد. هرچه قدرت دست‌خوانی شما بالاتر برود، آنالیز کردن برایتان راحت‌تر خواهد بود، درنتیجه مطمئن شوید که روی این تمرین خواهید داشت.

در دنیای واقعی نمی‌توانید چنین محاسباتی را در ذهن خود انجام دهید. اما تمرین و بررسی شرایط مختلف باعث می‌شود که به راحتی مسائل در حال وقوع در میز را در لحظه درک کنید و بهترین عملکرد را داشته باشید. با توجه به محاسبات حرکت مناسب در ریور چک دادن و متوقف کردن باخت‌ها بود. بازی کردن با دراو به صورت تهاجمی می‌تواند در برخی شرایط منطقی باشد، اما در چنین حالتی اصلا خوب به نظر نمی‌رسد.

جمع‌بندی

حتی اگر از دست مثال خوشتان نیامده باشد یا محدوده دست‌های در نظر گرفته شده را قبول نداشته باشید، ایده خوبی در مورد محاسبه ارزش منتظره (EV) به شما دادیم که باید از آن استفاده کنید. حتی اگر در ابتدا گیج شوید و نتوانید از عهده آن بر بیایید باید تلاش کنید. در مورد هر شاخه فکر کنید و درصدهای آن را با مقدار برد و باخت خود ضرب کنید تا به نتیجه برسید. این راه برای مطالعه دست‌ها خارج از میز و بررسی این که کار شما درست بوده است یا خیر بسیار مفید و موثر است.

شما ممکن است محدوده دست‌های دیگری را برای حریف خود در نظر بگیرید، این موضوع همه چیز را تغییر خواهد داد، کمی تمرین کنید و نتایج را بررسی کنید. مطمئنا پس از انجام این کار تغییراتی در روند بازی پوکر خود احساس می‌کنید. موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید