دسته‌ها

پوکر حرفه ای
مقالات عمومی

۱۰ آموزه‌ای که می‌توانید از بازیکنان حرفه‌ای پوکر یاد بگیرید

پوکر حرفه‌ای کار ساده‌‌ای نیست. این یعنی بازیکنان حرفه‌ای در حال انجام کاری متفاوت از ۹۰% بازیکنانی هستند که به طور مداوم بازنده می‌شوند.

اما آنها چه کار متفاوتی انجام می‌دهند؟ از بازیکنان پوکر حرفه‌ای چه چیزی می‌توان یاد گرفت که به طور کلی به پوکر و زندگی شما کمک ‌کند؟

در این مطلب ۱۰ درسی که می‌توانید از بازیکنان حرفه‌ای پوکر بیاموزید ذکر شده است.

۱- برنده شدن در پوکر ربطی به تعداد شرط‌های برنده ندارد

هیچ کس یک آماتور را به دلیل این انگاره که برنده شدن در پوکر مرتبط با تعداد شرط‌های برنده است سرزنش نمی‌کند. اما موردی که می‌توانید از بازیکنان حرفه‌ای پوکر یاد بگیرید این است که  مصادیق برنده شدن پیچیده‌تر است.

شما می‌توانید تعداد زیادی شرط و پات برنده شوید اما سودآوری شما به مقدار آن پات‌ها در مقابل ریسک بستگی دارد. اگر می‌خواهید تعداد پات زیادی برنده شوید کار ساده‌ای در پیش دارید فقط کافی است هر دست پول زیادی در هر پات قرار دهید.

اما برنده شدن به معنای بردن پات‌های بیشتر نسبت به رقبا نیست بلکه همه چیز با سود ارتباط دارد.

اگر به نسبت ۴ به ۱ برنده شوید می‌توانید دو سوم پات‌هایی که درگیر می‌شوید را ببازید. این دیدگاه یعنی بررسی نسبت ریسک به پاداش یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌توانید از بازیکنان حرفه‌ای پوکر بیاموزید.

برخی چنین‌ فکر می‌کنند که در پوکر تنها بلوف زدن و خواندن ذهن بازیکنان دیگر مهم است. این موارد یک جنبه‌ مهم از بازی هستند اما جنبه مهم‌تر بازی تخمین ارزش مورد انتظار است که نشان دهنده احتمال برد یا باخت در مقابل مقدار پولی است که برنده می‌شوید یا از دست می‌دهید.

بازی پوکر

 

۲- بازیکنان موفق پوکر می‌توانند احساسات خود را تحت کنترل نگه دارند

یکی از مهم‌ترین مهارت‌های بازیکنان حرفه‌ای پوکر این است که می‌توانند در حین بازی خونسردی خود را حفظ کنند. بیشتر بازیکنان پوکر وقتی اوضاع خوب پیش نمی‌رود عصبانی یا افسرده می‌شوند. یک بازیکن پوکر حرفه‌ای از این وضعیت ناراحت نخواهد شد. بازیکنان حرفه‌ای می‌دانند که در مواقعی احتمالات بر علیه آنها خواهد بود و بازنده خواهند شد.

در واقع آنها روی این حالت حساب می‌کنند. یک حرفه‌ای پس از باخت لبخند می‌زند و برد را به حریف تبریک می‌گوید و چیپ‌های بیشتری خریداری می‌کند. او می‌داند که فرصت زیادی برای جبران باخت و کسب سود دارد.

اکثر بازیکنان پوکر آماتوری و تفننی این سطح از کنترل احساسات را ندارند.

۳- زمان‌بندی بسیار مهم است

بازیکنان آماتور پوکر معمولاً دست‌های خوبی نصیب‌شان می‌شود اما مدت زمان زیادی را صرف این می‌کنند که با آن دست چه کاری انجام دهند. آنها درک نمی‌کنند که با صرف زمان زیاد جهت اتخاذ تصمیم، قدرت دست خود را از بین می‌برند.

از طرف دیگر یک بازیکن حرفه‌ای پوکر تصمیمات خود را در همان بازه زمانی بدون در نظر گرفتن قدرت دست خود می‌گیرد. فرقی نمی‌کند تصمیم گیری ۱۰ ثانیه یا ۲۰ ثانیه طول بکشد فقط سعی کنید این زمان را ثابت نگه دارید.

اگر می‌خواهید وانمود ‌‌کنید که دست ضعیفی دارید و این کار را با تظاهر به تعمق درباره تصمیم گیری نشان دهید بیشتر افراد حرفه‌ای واقعیت را تشخیص خواهند داد.

۴- لازم نیست نقش کلانتر را بازی کنید

یکی از رایج‌ترین اشتباهات پوکر این است که تصور کنید رقبای‌ شما همیشه در حال بلوف زدن هستند. شما باید این اعتبار را به رقبای خود بدهید که در حال نشان دادن واقعیت هستند.

بیشتر بازیکنان پوکر کمتر از آن‌چه فکر می‌کنید بلوف می‌زنند. بازیکنان حرفه‌ای می‌دانند که بازی در نقش کلانتر و آزمایش صداقت حریفان وظیفه آنها نیست. ممکن است گاهی اوقات از فهمیدن بلوف بازیکنی کسب سود کنید اما اغلب آن‌قدری نیست که باعث شود کال کردن دائمی رقبا سودآور باشد.

در واقع شما باید پوکر را با این ذهنیت بازی کنید که کارت‌های خوب بایستی در جایی باشند. اگر در دست شما نباشند، شخص دیگری احتمالاً آنها را در اختیار دارد به ویژه اگر به گونه‌ای شرط ببندد که نشان دهنده چنین چیزی باشد.

یکی از بزرگترین تفاوت‌های بین آماتورها و بازیکنان حرفه‌ای در این است که بازیکنان حرفه‌ای با گذشت زمان پول کمتری از دست می‌دهند. یکی از راه‌های کاهش ضرر فولد کردن در زمانی است که احساس می‌کنند حریفان دست خوبی دارند.

حتی اگر برخی اوقات اشتباه کنند هم مهم نیست زیرا بازیکنان حرفه‌ای پوکر مشغول گذران زندگی از این راه هستند. آنها نمی‌توانند پول خود را برای تست صداقت رقبا هدر دهند.

پوکر

 

۵- بازیکنان حرفه‌ای پوکر از آن‌چه فکر می‌کنید سفت‌تر هستند

شما نمی‌توانید از طریق برنامه‌های تلویزیونی به نحوه بازی واقعی بازیکنان حرفه‌ای پی ببرید. این نمایش‌ها به شدت ویرایش می‌شوند تا برای تماشاگر معمولی ​​سرگرم کننده باشند. بزرگترین تفاوت بازی واقعی و آن‌چه که در تلویزیون اتفاق می‌افتد تعداد دستی است که یک بازیکن پوکر بازی می‌کند. اگر دست خوبی ندارید نمی‌توانید با درگیر شدن مداوم در پات‌ها پولی بدست آورید.

بلوف زدن مداوم در پوکر راهی به سوی فاجعه است. اگر کسی فولد نکند بلوف زدن عملی بی ارزش و هزینه‌بر است.

در کتاب استراتژی پوکر نوشته فیل هلموث Phil Hellmuth چنین پیشنهاد شده که مبتدیان در بازی تگزاس هولدم باید غیر از ده دست زیر سایر دست‌های آغازین را فولد کنند:

۱- جفت آس

۲- آس شاه (هم خال)

۳- آس شاه (غیر هم خال)

۴- آس بی‌بی (هم خال)

۵- جفت بی‌بی

۶- جفت سرباز

۷- جفت ۱۰

۸- جفت ۹

۹- جفت ۸

۱۰- جفت ۷

فراموش نکنید که بازیکنان حرفه‌ای پوکر در بیشتر مواقع فولد می‌کنند. از آنجایی که در تگزاس هولدم ۱۶۹ دست ابتدایی وجود دارد می‌بینید که هلموث در کتاب خود توصیه می‌کند ۹۵% از دست‌های ابتدایی خود را فولد کنید. در واقع قرار است در ۱۹ دست از ۲۰ دست پیش فلاپ، فولد کنید.

البته این توصیه او به بازیکنان تازه کار تگزاس هولدم است. وی در فصول بعدی توصیه می‌کند که این دامنه گسترش یابد. این نوع سفت بازی کردن به شما نشان می‌دهد که برای موفقیت بایستی چه مسیری را طی کنید.

۶- بازیکنان حرفه‌ای می‌دانند که چگونه سرمایه را مدیریت کنند

باید با این واقعیت کنار بیایید که اگر نمی‌توانید سرمایه خود را به خوبی مدیریت کنید شانسی برای انتخاب پوکر به عنوان یک حرفه ندارید.

اما بازیکنان حرفه‌ای درباره مدیریت سرمایه چه کاری انجام می‌دهند که شما نمی‌توانید و نمی‌دانید؟

آنها می‌دانند که بازی خوب برای محافظت از سرمایه کفایت نمی‌کند. حتی اگر بهترین بازیکن میز باشید و بهترین تصمیمات را هم اتخاذ کنید در کوتاه مدت ممکن است بازنده شوید.

چند سال پیش کریس فرگوسن Chris Ferguson با مدیریت سرمایه موثر موفق شد صفر دلار را به ۱۰،۰۰۰ دلار تبدیل كند. او با بازی در مسابقات بدون ورودی شروع کرد. بعد از چند هفته او مقداری سرمایه داشت. سپس او خود را محدود به تورنومنت‌هایی كرد كه هزینه ورودی کمتر از ۵% از سرمایه وی داشتند. در یک مقطع او فقط ۱۴ سنت در ساعت درآمد داشت.

اما او می‌دانست که ورشکست شدن به معنای شروع دوباره است، بنابراین برای ادامه کار باید به اصول سود مرکب و مدیریت صحیح سرمایه تکیه کند. وی ۱۸ ماه در حدود ۱۰ ساعت در هفته بازی کرد تا کار خود را با ۱۰،۰۰۰ دلار پایان دهد.

۷- حرفه‌ای‌های پوکر برای گذران زندگی خود به تورنومنت‌ها متکی نیستند

می‌توانید بازیکنان پوکر حرفه‌ای را پیدا کنید که منحصراً در بازی‌های غیر تورنومنتی پوکر شرکت می‌کنند و می‌توانید بازیکنان دیگری را پیدا کنید که هم در تورنومنت‌ها و هم در رقابت‌های غیر تورنومنتی شرکت می‌کنند.

آن‌چه پیدا نخواهید کرد بازیکنان حرفه‌ای پوکری است که منحصراً در تورنومنت‌هایی با ورودی گزاف شرکت می‌کنند.

دن هرینگتون Dan Harrington، نویسنده کتاب «هرینگتون در هولدم» یک متخصص تورنومنت تگزاس هولدم است. او می‌گوید گذراندن زندگی صرفاً از طریق تورنومنت‌ها غیرممکن است زیرا تورنومنت‌ها بسیار پرنوسان هستند.

این گزاره منطقی است زیرا با وجود مدیریت صحیح سرمایه شما برای گذراندن امورات زندگی به یک درآمد ثابت نیاز دارید. غیرکاربردی است اگر فکر کنید همۀ بازیکنان به اندازه‌ای سرمایه دارند که می‌توانند نوسان موجود در تورنمنت‌های بزرگ را تحمل کنند. اگر پول زیادی داشته باشید بازیکن حرفه‌ای پوکر نخواهید بود.

پوکر

۸- بازیکنان حرفه‌ای مالیات خود را پرداخت می‌کنند

به راحتی می‌توان گفت اگر از پرداخت مالیات بر درآمد پوکر امتناع می‌کنید واقعاً بازیکن حرفه‌ای پوکر نیستید. بازیکنان حرفه‌ای ارزش یک دلار را درک می‌کنند اما آنها واقع گرایی را نیز درک می‌کنند. اگر تمام درآمد خود را گزارش نداده و مالیات ندهید جرایم و هزینه‌های متعاقب آن به شما ضربه می‌زند. این هزینه‌ای است که یک بازیکن پوکر حرفه‌ای حاضر به پرداخت آن نیست.

بیشتر بازیکنان حرفه‌ای پوکر از یک حسابدار برای گرفتن مشاوره حرفه‌ای در چنین مواردی استفاده می‌کنند.

۹- سوابق بازی را مکتوب و حفظ کنید

بازیکنان حرفه‌ای با این بازی همانند یک تجارت کوچک رفتار می‌کنند. آیا می‌توانید بدون داشتن سوابق دقیق مالی یک تجارت را اداره کرد؟

خوشبختانه این مورد یکی از ساده‌ترین تغییراتی است که می‌توانید در نحوه بازی خود ایجاد کنید. اگر می‌خواهید در مورد پوکر به عنوان یک حرفه جدی فکر کنید تنها کاری که باید انجام دهید این است که اقدام به مستند سازی سوابق نتایج خود کنید.

این امر می‌تواند به آسانی با خرید یک دفترچه و یک قلم صورت گیرد. کاری که باید انجام دهید ثبت نوع بازی، زمان صرف شده در هر میز و میزان برد یا باخت است. بدین ترتیب شروع به ثبت تصویری واضح از نحوه بازی و نقاط قوت و ضعف خود خواهید کرد.

۱۰- بازیکنان حرفه‌ای ساعت‌ها تمرین می‌کنند

کارشناسان معتقدند که اگر می‌خواهید در زمینه‌ای به تسلط کافی برسید حداقل به ۱۰،۰۰۰ ساعت تمرین نیاز دارید. این تمرینات علاوه بر بازی شامل تمرین ذهن آگاهی نیز می‌شود. ذهن آگاهی باعث می‌شود به طور فعال در بهبود مهارت‌ها بکوشید و تنها به تکرار اکتفا نکنید.

چه مدت طول می‌کشد تا ۱۰،۰۰۰ ساعت در میز پوکر صرف شود؟

اگر در هفته ۱۰ ساعت بازی می‌کنید (که برای بسیاری از بازیکنان آماتور بسیار زیاد است) پس باید به دنبال ۱۰۰۰ هفته باشید که معادل ۲۰ سال بازی است. اگر از جوانی شروع نکنید احتمالاً ۲۰ سال فرصت ندارید که بازیکن حرفه‌ای شوید.

خبر خوب این است که اگر شما هفته‌ای ۴۰ ساعت پوکر بازی کنید، می‌توانید در عرض در ۵ سال به ۱۰،۰۰۰ ساعت برسید. این امر نیاز به فداکاری زیادی دارد اما عملی ارزنده است.

نتیجه

اگر همه می‌دانستند که بازیکنان حرفه‌ای پوکر  چه کاری انجام می‌دهند دیگر بازیکن حرفه‌ای معنایی نداشت. یادگیری کارهایی که این قبیل بازیکنان انجام می‌دهند می‌تواند به شما در بهبود بازی (و حتی زندگی) کمک کند حتی اگر هیچ وقت آرزوی تبدیل شدن به یک بازیکن حرفه‌ای را نداشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید