دسته‌ها

ریاضیات در پوکر
ریاضیات در پوکرنحوه بازی

احتمالات جانبی و پات-آدز در پوکر

اگر می‌خواهید همیشه در پوکر برنده باشید باید درک کاملی از پات-آدز (Pot Odds) و ایمپلاید-آدز (Implied Odds) یا همان احتمالات جانبی داشته باشید.

اگر به تازگی با پوکر آشنا شده‌اید شاید هیچکدام از این اصطلاحات را نشنیده باشید. شاید هم با آن‌ها آشنایی دارید اما نمی‌دانید که چگونه باید روی میز از این فاکتورها استفاده کنید، بدین منظور مطالعه این آموزش را به شما توصیه می‌کنیم.

پات-آدز در پوکر (Pot Odds)

پات آدز در پوکر

احتمالا با ضرایب شرطبندی ورزشی آشنایی دارید، به طور مثال هنگامی که برد تیمی ضریب ۲ دارد، آدز شرطبندی شما ۱-به-۱ است. یعنی به ازای هر ۱$ که روی این تیم ریسک کنید، در صورت برنده شدن ۱$ خواهید برد (در مجموع ۲$).

فرض کنید در شرایط هدزآپ قرار دارید و پات ۴۵$ است و حریف شما در ریور ۵$ بت می‌کند. اگر بخواهیم نسبت را محاسبه کنیم به عبارتی ۴۵-به-۵ یا به صورت ساده ۹-به-۱ آدز داریم (۱۰٪).

در چنین شرایطی حتی اگر دستتان ۱۰٪ احتمال برد داشته باشد (۱ بار از هر ۱۰ بار)، کال کردن شما نیز معقول و مفید خواهد بود.

در این شرایط قوانین پات آدز می‌گویند که تقریبا با هر دستی که ارزش نسبتا مناسبی در شوداون دارد قادر به کال هستید، چرا که پات آدز فوق‌العاده‌ای برای برنده شدن پات دارید.

حال همین شرایط را در نظر بگیرید، حریف در ریور به اندازه مبلغ پات یعنی ۴۵$ بت می‌کند و مبلغ کل پات را به ۹۰$ می‌رساند. در این شرایط ما پات آدز ۲-به-۱ داریم، یعنی دست ما باید در ۳۳٪ مواقع برنده باشد تا بتوانیم کال سودمندی داشته باشیم.

طبق این قاعده هرچه مبلغ بت حریف سنگین‌تر می‌شود با دست‌های کمتری می‌توانیم کال انجام دهیم.

پوزیشن در پوکر

ایمپلاید-آدز یا احتمالات جانبی در پوکر

مفهوم ایمپلاید-آدز (implied odds) یا احتمالات جانبی کمی انتزاعی است. ساده بگوییم، احتمالات جانبی در پوکر به این معنی است که «اگر دستتان کامل شود، چه مقدار پول می‌توانید از حریف استخراج کنید».

توجه به ریاضیات در پوکر حائز اهمیت است، اما هنگامی که مفهوم ایمپلاید-آدز مطرح می‌شود کلید اصلی توجه به سبک بازی حریف می‌باشد. فکر می‌کنید در صورتی که دستتان کامل شود پول گرفتن از یک بازیکن لوز و تهاجمی ساده‌تر است یا شخصی که بسیار بسته و دفاعی بازی می‌کند؟

میزان استک حریف نیز در محاسبه ایمپلاید-آدز نقش به سزایی دارد. به طور مثال وقتی که با پاکت‌پیر خود (مثل ۸۸) به دنبال ست شدن روی فلاپ هستید، باید به استک حریف نیز توجه کنید. مطمئنا هرچه پول بیشتری زیر دست او باشد قابلیت این را خواهید داشت که پات سنگین‌تری برنده شوید.

مثال

بیایید چند مثال را بررسی کنیم. در میز ۲$/۱$ پوکر لایو در پوزیشن دیلر هستید.

نوبت شماست، ♣۱۰A دارید و بازیکنان قبلی فولد داده‌اند.

تصمیم می‌گیرید ۷$ ریز دهید، اسمال فولد می‌دهد و بیگ-بلایند کال می‌کند.

فلاپ ♣۲۸K می‌خورد.

حریف چک می‌دهد و شما نیز تصمیم می‌گیرید چک دهید.

ترن ۷ می‌خورد و فلاش‌ناتس‌دراو هستید.

پات ۱۵$ است و حریف ۵$ بت می‌کند.

بد کال در پوکر

همانطور که مطرح کردیم در چنین شرایط شما پات آدز ۲۰-به-۵ یا ۴-به-۱ دارید. یعنی حداقل ۲۰٪ مواقع باید برنده باشید تا بتوانید کال معقولی کنید.

تنها ۹ کارت فلاش در دِک باقی مانده است و روی ترن احتمال برد شما کمی کمتر از ۲۰٪ است. از آنجایی که ممکن است با خوردن آس (یا حتی ۱۰) نیز دست خوبی به وجود آورید مطمئنا احتمال بردتان از ۲۰٪ بیشتر شده است.

در این شرایط می‌توانید با اعتماد به نفس کال کنید و امیدوار باشید در ریور بازی را به دست بگیرید.

اما اگر حریف ۱۰$ بت کرد چطور؟ حال آدز شما ۲.۵-به-۱ شده است و باید ۲۹٪ مواقع برنده باشید. احتمال کامل شدن دست ما نزدیک به ۲۵٪ است و طبق قوانین پات آدز، کال کردن درست نیست. اما آیا باید فولد دهیم؟ اینجا جایی است که احتمالات جانبی وارد بازی می‌شوند.

دست با خوردن کارت ریور به پایان نمی‌رسد، در نتیجه اگر کارتتان بخورد شانس این را دارید که پول بیشتری از حریف بگیرید. این پول اضافه که گاهی اوقات برنده آن می‌شوید، بدکال شما را به یک کال درست و سودمند تبدیل خواهد کرد.

درک مفهوم ایمپلاید-آدز یا احتمالات جانبی برای بازیکنانی که می‌خواهند سود خود را به حداکثر برسانند ضروری است. البته دقت کنید که همیشه نیاز به انجام محاسبات نخواهید داشت و پس از مدتی به صورت غریزی و با دیدن مبالغ قادر خواهید بود تشخیص دهید که کال درستی انجام می‌دهید یا خیر.

نکته پایانی

پات آدز تنها هنگام مواجه شدن با بت یا ریز مطرح نمی‌شود. این فاکتور هنگامی که خودتان بت می‌کنید نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد.

اگر مبلغ پات ۲۰$ است و می‌خواهید ۲۰$ بلوف بزنید، باید مطمئن باشید که حداقل در ۵۰٪ مواقع برنده هستید تا بلوف شما موثر تلقی شود.

امیدواریم مطالعه این آموزش پوکر برای شما سودمند واقع شده باشد. با آرزوی موفقیت!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید