دسته‌ها

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین
آموزش کامل برد در پوکر آنلاین

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین – درس هشتم

در این آموزش بخش از آموزش کامل برد در پوکر آنلاین به بررسی انواع دست‌های شروع پوکر می‌پردازیم، با مدرسه پوکروای همراه باشید!

حال که شما با دست‌های شروع آشنا هستید و می‌دانید که چگونه باید از آن‌ها استفاده کنید، بیایید نگاه دقیقتری به آن‌ها بیاندازیم و دسته‌بندی هرکدام را بررسی کنیم. تمام دست‌های شروع در ۴ دسته‌بندی که در این آموزش برایتان مطرح می‌کنیم گنجانده می‌شوند.

بیایید شروع کنیم…

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین – دسته‌بندی دست‌های شروع

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین

جفت‌ها یا پاکِت پیرهای بزرگ (TT، JJ، QQ، KK، AA)

در هنگام دریافت جفت‌ها یا پاکت پیرهای بزرگ همواره احساس خوبی خواهید داشت! این دست‌ها بسیار قدرتمند هستند و باید با آن‌ها تهاجمی بازی شود، همچنین دقت داشته باشید که اگر با آن‌ها به درستی بازی نکنید ممکن است به راحتی پات را از دست بدهید.

در این شرایط احتمال اینکه در پری-فلاپ شما قویترین دست حاضر روی میز باشید بسیار بالاست، مخصوصا اگر AA یا KK داشته باشید. تنها حالتی که ممکن است دست کسی از شما قویتر باشد این است که جفت بالاتری داشته باشد.

هدف

اولین هدف ما در هنگام بازی محدود کردن تعداد بازیکنان است و برای رسیدن به این منظور باید در پری-فلاپ تهاجمی بازی کنیم. ما می‌خواهیم که برخی از افراد دست خود را فولد دهند، و اگر ریز دهیم یا ری-ریز کنیم بیشتر دست‌های ضعیف را از بازی خارج خواهیم ساخت. به صورت ایده‌آل با داشتن پاکت پیر ما باید در برابر نهایتا ۲ بازیکن قرار بگیریم.

دلیل اصلی این کار نیز این است که یک پاکت پیر قوی اگر در مقابل چند بازیکن قرار بگیرد می‌تواند بسیار ضعیف عمل کند، چرا که شانس خوردن کارت حداقل یکی از آن‌ها روی فلاپ زیاد بوده و ممکن است دستی بهتر است پیر قوی شما به وجود بیاورند.

بسیاری از بازیکنان مبتدی با این دست صرفا مبلغ بیگ-بلایند را کال کرده و اجازه می‌دهند تا افراد زیادی به فلاپ برسند. فرض کنید در چنین حالتی دستی مثل ۸۶ که در پری-فلاپ در مقابل ریز شما به راحتی فولد می‌داد با کال کردن بیگ-بلایند وارد بازی شده و با به وجود آوردن دوپیر AA شما را شکست دهد! این اتفاق بدشانسی نیست، بلکه بازی اشتباه شماست.

با تهاجمی بودن و ریز دادن در پری-فلاپ، نه تنها از دست قوی خود با محدود کردن تعداد بازیکنان محافظت می‌کنیم، بلکه همچنین با چنین دستی پول بیشتری وارد پات خواهیم ساخت.

دراو در پوکر

اما روی فلاپ باید دنبال چه چیزی باشیم؟ خب طبیعتا علاقه‌مندیم سومین کارت جفت خود را روی فلاپ ببینیم و تری-آف-کایند به وجود بیاوریم، اما این موضوع به صورت میانگین هر ۸ بار ۱ بار اتفاق می‌افتد.

در مواقع بسیاری ما با پاکت‌پیر خود در پری-فلاپ قویترین دست بازی هستیم و تنها خواسته ما این است که کارت ترسناک یا بالاتری نسبت به جفت ما روی زمین قرار نگیرد و شرایطی به وجود نیاید که حریف بتواند کنترل بازی را به دست بگیرد. ایده‌آل‌ترین حالت هنگامی است که حریف تاپ‌پیر زمین شود و احساس کند دست قویتری نسبت به ما دارد، در چنین حالتی حتی ممکن است تمام پول خود را با دست ضعیف خود وارد بازی کند و این موضوع چیزی است که شما باید به دنبال آن باشید.

مثال – ۱

فرض کنید K♣K دارید و فلاپ ♣۹♠A۲ می‌خورد، در این صورت باید احتیاط کنید چرا که با توجه به کال کردن ریز شما در پری-فلاپ به راحتی ممکن است حریف آس داشته و بازنده باشید.

مثال – ۲

ما A♣A داریم و فلاپ ♠۷♠۸♠۹ می‌خورد. این فلاپ می‌تواند بسیار خطرناک باشد، چرا که ممکن است استریت یا فلاش روی آن وجود داشته باشد (اصطلاحا گفته می‌شود فلاش و استریت زمین باز است).

همچنین اگر یک بازیکن مبتدی باشید فولد دادن چنین دستی برای شما بسیار سخت خواهد بود، با این حال باید شرایط را در نظر بگیرید و اگر احساس کردید که دست شما ممکن است باخته باشد فولد را انتخاب کنید.

اگر معتقدید که دست شما بعد از فلاپ همچنان قوی است، به شرطبندی تهاجمی خود ادامه دهید، با این کار حریف را برای ادامه بازی مجبور به پرداخت پول می‌کنید. اگر چنین کاری را انجام ندهید ممکن است به راحتی دست دراو او کامل شود و تمام چیپ شما را از آن خود کند.

اگر کارت ترسناکی روی زمین قرار گرفت نیز باید در مورد تصمیم‌گیری خود فکر کنید. شاید بخواهید با خوردن چنین کارت‌هایی به بت کردن خود ادامه دهید تا عکس‌العمل حریف را ببینید و شاید نیز بخواهید چک دهید تا مبلغ پات را کنترل کنید، همچنین اگر حریف شما بازیکن تایت و سرسختی بود باید به راحتی فولد دادن را در نظر داشته باشید.

های‌کارد (AJ ،AQ ،AK و … )

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین

کارت بالا یا های‌کارد (به انگلیسی High Card) می تواند از ترکیب هر ۲ کارت بالاتر از ۱۰ به وجود آید.

این دست‌ها می‌توانند قوی باشند، اما در پری-فلاپ در مقابل افرادی که جفت یا همان پاکت پیر دارند ضعیفتر هستند. با داشتن چنین دست‌هایی کارت شما باید با زمین هماهنگی داشته باشد تا در بهترین شرایط خود قرار بگیرید.

هدف

روی فلاپ ما می‌خواهیم تاپ-پیر شویم، به طور مثال یعنی اگر AQ داریم، می‌خواهیم که روی فلاپ A یا Q را مشاهده کنیم.

اتفاق بدی که می‌تواند بیافتد این است که پیر دوم شوید، به طور مثال روی زمین K-Q-3 باید احتمال وجود کینگ در بازی را در نظر بگیرید.

همچنین ما به دنبال دراوهای قوی نیز می‌باشیم، یک فلاپ خوب می‌تواند برای شما احتمال استریت شدن یا در صورت سوتد بودن دست، احتمال فلاش‌ناتس شدن به وجود بیاورد.

تهاجمی بودن و احتیاط بهترین روش شرطبندی با چنین دست‌هایی است. اکنون می‌دانیم که چرا تهاجمی بودن از ملزومات بازی با چنین دست‌هایی است، اما باید همیشه بتوانیم احتمال وجود دست قویتر را در نظر داشته باشیم. در مثال بالا گاهی اوقات ممکن است حتی با خوردن Q روی فلاپ، در مقابل AA یا KK قرار داشته باشیم و به راحتی کل پول خود را به حریف تقدیم کنیم، قبل از اینکه بتوانید مسائل را به طور کامل درک کنید لازم است همیشه در وهله اول جانب احتیاط را در نظر بگیرید.

پاکت‌پیرهای کوچک (۹۹، ۸۸، ۷۷ و کوچکتر)

ست در پوکر (Set)

چنین دست‌هایی نیز برای بازی کردن مناسبند و شاید بخواهید در پری-فلاپ با آن‌ها ریز دهید. اما دقت کنید که این دست‌ها ممکن است به راحتی بازنده باشند و بازی پس از فلاپ با آن‌ها دشوار است.

هدف

هدف اصلی ما این است که روی فلاپ به دنبال کارت سوم خود باشیم تا تری-آف-کایند شویم. همانطور که قبلا نیز گفتیم، این اتفاق به صورت میانگین در هر ۸ دست ۱ بار می‌افتد، اما اگر سِت شوید نه تنها دست بسیار قدرتمندی دارید، بلکه قدرت دستتان نیز برای افراد دیگر کاملا مخفی خواهد ماند.

فرض کنید ۸♣۸ دارید و فلاپ ۵♠۸A می‌خورد. هر بازیکنی که پیر آس داشته باشد ممکن است فکر کند دست قویتری دارد و برای وارد کردن پول خود به پات آماده شود، اما احتمال وجود سِت در بازی را بسیار کم در نظر می‌گیرد.

شما می‌توانید از اشتباهات چنین افرادی استفاده کنید، باز هم می‌گوییم که غالب سود شما از اشتباهات دیگران نشات می‌گیرد. کارت ایده‌آل بعدی می‌تواند یک A دیگر باشد، چرا که اگر کسی پیر آس بوده باشد حال تری-آف-کایند (تریپس) شده و به احتمال بسیار زیاد شما نیز با فول‌هاوس خود (A-A-8-8-8) می‌توانید پول هنگفتی را از او بگیرید.

اگر کارت سوم شما روی فلاپ قرار نگیرید، به احتمال زیاد دیگر دست خوبی ندارید، مخصوصا اگر پات چندنفره باشد. در این شرایط باید آماده باشید تا در مقابل بت‌های سنگین فولد دهید.

اگر کارتتان روی فلاپ نخورد توصیه می‌کنیم در صورت مواجه با بت بازی را دنبال نکنید و به دنبال شرایط بهتری باشید.

شرایطی که می‌توانند در این موضوع اختلاف به وجود بیاورند:

  • اگر دست شما «اوت‌»‌های بیشتری کسب کند – به طور مثال ۸۸ دارید و فلاپ ۶-۷-۹ می‌خورد، در این حالت شما اُپن-استریت هستید و با خوردن ۱۰ و ۵ می‌توانید استریت شوید.
  • تمام کارت‌های روی فلاپ کوچکتر از جفت شما باشند – در این شرایط ممکن است بهترین دست بازی باشید، با اینحال باید نسبت به وجود استریت‌ها احتیاط کنید.

در صورت وجود حالت‌های فوق می‌توانید با توجه به مقداری که حریف بت می‌کند به بازی ادامه دهید.

دست‌های دراو

سوتد کانکتور در پوکر

دست‌های دراو یا کامل نشده، به ۳ بخش تقسیم می‌شوند:

  1. سوتد کانکتورها: مثل ۸۹
  2. سوتد کانکتورهای فاصله‌دار: مثل ۹J
  3. آس‌های سوتد: مثل ♠۴♠A

هدف

با داشتن چنین دست‌هایی هدف ما این است که با کمترین مبلغ وارد پات شویم و همچنین بازیکنان زیادی وارد دست شوند. دلیل اصلی این کار در نظر گرفتن مفهوم «پات-آدز» است که در درس‌های آتی به آن خواهیم پرداخت.

سوتد کانکتورها: مثل ۸۹

در اینجا سوتد به معنای همخال و کانکتور به معنی متصل یا پشت‌سرهم می‌باشد، چنین دست‌هایی فرصت استریت یا فلاش شدن و یا حتی دست‌های نادری مثل استریت-فلاش را به ما می‌دهند.

همچنین اگر فلاپ با ما یار باشد ممکن است دوپیر یا حتی تری-آف-کایند را نیز به وجود بیاوریم.

سوتد کانکتورهای فاصله‌دار: مثل ۹J یا ۸J

یک سوتد کانکتور فاصله‌دار رفتاری مشابه با مورد قبل دارد، منتها بین کارت‌های آن فاصله وجود داشته و پشت سرهم نیستند. طریقه بازی با آن‌ها نیز مشابه با مورد قبل است اما آن‌ها مقداری ضعیفتر از سوتد کانکتورها هستند. به همین دلیل کمتر در چارت دست‌های شروع گنجانده شده‌اند.

آس‌های سوتد: مثل ♠۴♠A

با داشتن چنین دست‌هایی شانس فلاش‌ناتس شدن را خواهید داشت، یعنی اگر ۳ کارت همخال شما روی زمین قرار بگیرد بهترین فلاش ممکن را خواهید داشت.

بازی با چنین دست‌هایی نیز باید بسیار با احتیاط انجام شود. باید سعی کنید که دست‌هایی مثل دوپیر و یا قویتر به وجود بیاورید. صرفا پیر آس شدن کمکی به شما نخواهد کرد، چرا که در صورت درگیر شدن با بازیکنان دیگر به راحتی ممکن است به کیکر (کارت دوم) قویتر آن‌ها ببازید.

وقت تمرین رسیده است!

حال شما در مورد انواع دست‌های شروع اطلاعات اولیه را دارید و می‌دانید که با هر کدام از آن‌ها باید به دنبال چه چیزی باشید. لطفا در دام وسوسه‌های ذهنی خود نیافتید! فقط به دنبال هدفی که مطرح کردیم باشید تا نتیجه آن را مشاهده کنید. در پوکر ممکن است شرایط بسیار سختی به وجود آید و اگر بازیکنان کم‌تجربه در چنین شرایطی احتیاط لازم را به عمل نیاورند پول زیادی را از دست خواهند داد.

چالش بانکرول پوکر: مرحله دوم

چالش بانکرول پوکر مرحله ۲
بلایندها: $۰٫۰۲/$۰٫۰۴ ورودی: $۳ (۷۵bb)
بانکرول شروع: ۲۸$ هدف: ۸$ (buy-in x 2)
بانکرول پایان: ۳۴$ تعداد نشست‌های تخمین ‌زده شده: ۲
از این تمرین به منظور تسلط بیشتر روی دست‌های شروع استفاده کنید، پوزیشنی که در آن هستید را بشناسید و تفاوت‌های آن را با دیگر پوزیشن‌ها بررسی کنید و پیش‌بینی کنید که برای هر دست در فلاپ، ترن و ریور به دنبال چه چیزی هستید.

امیدواریم از این بخش از آموزش برد در پوکر آنلاین لذت برده باشید، در درس‌های بعدی همراه شما خواهیم بود!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید