دسته‌ها

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین
آموزش کامل برد در پوکر آنلاین

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین – درس ششم

بخش ۲ – استراتژی پری-فلاپ

در این بخش از آموزش برد در پوکر آنلاین به بررسی نقطه‌ای می‌پردازیم که بازیکنان بزرگترین اشتباهات خود را در آن دارند، پری-فلاپ ! با مدرسه پوکروای همراه باشید. تصمیماتی که ما در پری-فلاپ می‌گیریم بسیار مهم هستند و اگر در این مرحله تصمیم‌گیری مناسبی نداشته باشید، بعد از فلاپ در دردسر قرار خواهید گرفت.

به تحلیل دست‌های شروع خواهیم پرداخت و چند مفهوم اولیه در مورد پوزیشن‌های میز پوکر را بررسی خواهیم کرد. این درس بنیاد و پایه استراتژی شما را شکل خواهد داد، پس با دقت آن را مطالعه کنید!

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین – پوزیشن در پوکر

اولین مفهومی که می‌خواهیم برایتان مطرح کنیم در مورد جایگاه شما روی میز یا پوزیشن در پوکر است. این مورد یکی از بنیادی‌ترین مفاهیم پوکر است و بسیار مهم است که قبل از شروع در مورد آن اطلاعات داشته باشید.

پوزیشن در پوکر چیست؟

پوزیشن به این موضوع اشاره دارد که شما نسبت به دیلر باتون (چیپ سفید رنگی که در مقابل بازیکن دیلر است و روی آن D یا B نوشته شده است) در کدام نقطه‌ی میز قرار دارید. بازی همواره در جهت ساعتگرد در جریان است و پوزیشن ترتیب نوبت بازیکنان در هنگام بازی را تعیین خواهد کرد، که تاثیر فاحشی روی تصمیماتی که در آینده خواهید گرفت خواهد گذاشت.

هر صندلی یک جایگاه را به وجود می‌آورد و ما این جایگاه یا پوزیشن‌ها را به ۴ دسته تقسیم می‌کنیم، پوزیشن‌های اولیه، پوزیشن‌های میانی، پوزیشن‌های انتهایی و بلایندها.

پوزیشن‌های پوکر در یک میز ۹ نفره:

پوزیشن در پوکر

  • بلایندها – اولین بازیکن سمت چپ دیلر اسمال-بلایند (SB) و نفر دوم بیگ-بلایند (BB) را شکل می‌دهند. با اینکه این بازیکنان در پری-فلاپ آخرین نفراتی هستند که نوبت به آن‌ها می‌رسد، اما بعد از فلاپ بازی از آن‌ها شروع شده و به همین دلیل جزو دسته‌ی پوزیشن‌های اولیه قرار می‌گیرند.
  • پوزیشن‌های اولیه – ۲ بازیکن بعدی بلایندها، پس از پخش شدن کارت‌ها (پری-فلاپ) اولین نفراتی هستند که بازی از آن‌ها شروع می‌شود که به آن‌ها آندردگان (Under The Gun یا UTG) نیز گفته می‌شود.
  • پوزیشن‌های میانی – ۲ بازیکنی که بعد از بازیکنان پوزیشن‌های اولیه هستند (به عنوان MP1 و MP2 شناخته می‌شوند).
  • پوزیشن‌های انتهایی – ۳ بازیکن آخری که نوبت به آن‌ها می‌رسد (آخرین بازیکن دیلر است)، که به ترتیب به آن‌ها هایجک (HJ)، کات-آف (CO) و دیلر باتون (BU) گفته می‌شود.

بهترین پوزیشن در پوکر چیست؟

به صورت کلی بهترین حالت این است که سعی کنید آخرین نفری باشید که نوبت به او می‌رسد. چرا که:

  1. قبل از این که نوبت به شما برسد، ابتدا می‌بینید که دیگران چه تصمیمی گرفته‌اند، این مورد باعث می‌شود تا اطلاعات بیشتری برای تصمیم‌گیری داشته باشید.
  2. هنگامی که حریف‌های شما می‌بینند بازیکن دیگری بعد از آن‌ها هنوز بازی نکرده است، سعی می‌کنند احتیاط کنند و این مورد فرصت‌های خوبی را برای بلوف زدن برایتان به وجود خواهد آورد و باعث می‌شود با استفاده از ضعف حریف برنده پات شوید.
  3. بازی با داشتن پوزیشن (بودن در پوزیشن‌های انتهایی) باعث می‌شود که بتوانید دست را کنترل کنید، یعنی اگر خواستید مبلغ پات را کوچک نگه دارید، و یا در صورت نیاز و وجود شرایط مناسب با بِت کردن مبلغ آن را سنگینتر کنید.
  4. هرچه به انتها نزدیکتر باشیم، بازیکنان کمتری بعد از ما وجود خواهند داشت و در نتیجه شانس اینکه دست قوی داشته باشند کمتر می‌شود.

پوزیشن در پوکر

توضیح با مثال

فرض کنید که دست ضعیفی مثل ۳♠۳ دارید و در پوزیشن‌های انتهایی هستید، شاید بخواهید با این دست وارد بازی شوید اما اگر بازیکنی در پوزیشن‌های اولیه ریز داد بهتر است فولد دادن را در نظر بگیرید، به این دلیل که قبل از ما یک بازیکن قدرت دست خود را نشان داده است و ما نیز صرفا یک دست ضعیف داریم.

این حالت را با وقتی که در پوزیشن‌های اولیه هستید و ۳♠۳ دارید مقایسه کنید، حال باید قبل از اینکه از تصمیمات دیگران با خبر باشید تصمیم بگیرید وارد بازی شوید یا خیر، در چنین حالتی ممکن است مجبور شوید چیپ زیادی وارد بازی کنید و یا مجبور به فولد دادن دست خود شوید.

احتمالا متوجه اختلافی که در این دو جایگاه وجود دارد شده‌اید، اگر پوزیشن داشته باشید بدون اینکه پولی وارد پات کنید می‌توانید دست خود را فولد دهید، در حالی که این کار در پوزیشن‌های اولیه ممکن است برای شما هزینه‌بر باشد.

منظور ما از این درس چه بود؟

هدف ما در این درس این بود که شما را نسبت به یک نکته بسیار مهم آگاه سازیم، همیشه باید ترجیح دهید به عنوان آخرین نفرات بازی کنید و یا اصطلاحا پوزیشن داشته باشید. ما می‌توانیم نسبت به پوزیشن‌های اولیه و میانی، از پوزیشن‌های انتهایی با دست‌های شروع بیشتری وارد بازی شویم.

در درس‌های بعدی خواهید دید که ما در پوزیشن‌های انتهایی با دست‌های زیادی وارد بازی می‌شویم در حالی که در پوزیشن‌های اولیه فقط با قویترین دست‌های خود به بازی می‌پردازیم.

در درس بعدی با ادامه آموزش برد در پوکر آنلاین با ما همراه باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید