دسته‌ها

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین
آموزش کامل برد در پوکر آنلاین

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین – درس یازدهم

در این قسمت از آموزش برد در پوکر به بررسی ۶ روش موثر شرطبندی می‌پردازیم و استراتژی‌هایی را در جهت بت کردن به شما ارائه می‌دهیم، با مدرسه پوکر همراه باشید!

برای اینکه یک بازیکن پوکر موفق باشید، باید همیشه سلاح و لوازم جنگی را به همراه داشته باشید، این سلاح‌ها همان روش‌های مختلف بت کردن و شرطبندی می‌باشند.

همانطور که به یاد دارید در پری-فلاپ برای مشخص کردن مبالغ از ضریب bb استفاده می‌کردیم، به طور مثال ۳bb به معنای سه برابر بیگ-بلایند بود، بعد از فلاپ قضیه متفاوت است و ما برای بت کردن نسبتی از پات را انتخاب می‌کنیم، به طور مثال «½ پات»، در نتیجه اگر پات ۲۰$ باشد شما ۱۰$ شرطبندی کرده‌اید.
بیایید نگاهی به بنیادیترین الگوهای شرطبندی که لازم است آن‌ها را در استراتژی خود بگنجانید بیاندازیم.

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین — الگوهای شرطبندی

پوزیشن در پوکر

ولیو-بت (بت کردن با دستی که فکر می‌کنیم برنده است)

هدف:
وارد کردن پول به پات بدون ترساندن حریف
اندازه بت:
نصف مبلغ پات

ولیو-بت (Value Bet) هنگامی اتفاق می‌افتد که باور داریم بهترین دست را داریم، و می‌خواهیم با افزایش مبلغ پات برد سنگینتری داشته باشیم.

مشکلی که در این مرحله وجود دارد این است که ما می‌خواهیم حداکثر پول وارد پات شود،‌ اما نمی‌خواهیم کاری کنیم که حریف بترسد و دست خود را فولد بدهد. درنتیجه ما باید سعی ‌کنیم که حداکثر مبلغی که حریف ممکن است کال کند را وارد بازی کنیم.

این مبلغ نسبت به بازیکنان مختلف متفاوت است و به فاکتورهای زیادی وابسته است، اما به صورت کلی سعی کنید از مبالغی حدود نصف مبلغ کلی پات استفاده کنید. این مبلغ به اندازه‌ای کوچک است که حریف را اغوا کند تا با دست بازنده‌ی خود به بازی ادامه دهد، اما به اندازه‌ای نیز بزرگ است که از دست ما در برابر کسانی که دراو هستند محافظت کند.

بت کردن نصف مبلغ پات به حریف شما پات آدز ۳-به-۱ می‌دهد درنتیجه اگر او دراو باشد در بسیاری از مواقع دچار اشتباه خواهد شد و مبالغی را که مناسب نیستند کال خواهد کرد.

بت پیوسته (C-bet)

هدف:
نشان دادن قدرت به حریف
اندازه بت:
نصف مبلغ پات

بت پیوسته هنگامی اتفاق می‌افتد که شما ریزر پری-فلاپ بوده باشید و روی فلاپ نیز به شرطبندی خود ادامه دهید (ریز پری-فلاپ و بت فلاپ شما به صورت پیوسته و پشت هم انجام شوند). فرض کنید فلاپ با دستی که داریم هیچ ارتباطی به هم ندارند.

حال در شرایطی هستید که دست شما در واقعیت ضعیف است، اما در پری-فلاپ قدرتی را به حریف نشان داده‌اید که می‌توانید روی فلاپ از آن بهره ببرید، حریف کارت‌های شما را نمی‌بیند و نمی داند که آیا فلاپ به نفع شما بوده است و یا خیر. در چنین شرایطی می‌توانید با شرطبندی یا همان بت کردن روی فلاپ، یعنی با یک بت پیوسته یا c-bet به بازی ادامه دهید و به قدرتی که در پری-فلاپ به حریف نشان داده‌اید پایبند باشید. سپس در اولین مرحله امیدواریم که او دست خود را بدون هیچ درگیری بیشتری فولد دهد.

مقدار زیادی شانس این وجود دارد که حریف نیز فلاپ را از دست داده باشد، و نشان دادن این قدرت از سمت شما او را فلج ساخته و وادار به فولد دادن می‌کند (در بیشتر مواقع).

چک-ریز بلوف در پوکر

مبلغ یک بت پیوسته باید نزدیک به نصف پات (½) باشد، همچنین باید بدانید که اندازه چنین بتی تاثیر فراوانی در ادامه بازی دارد. بت کردن نصف پات مزایای زیر را برای ما به همراه دارد:

 • شما مبلغ سنگینی را وارد پات نمی‌کنید، درنتیجه اگر حریف کال کرد یا در برابرتان ریز داد، می‌توانید بدون این که ضرر زیادی را متحمل شوید دست خود را فولد دهید.
 • به حریف پات-آدز ۳-به-۱ می‌دهید که ادامه دادن به بازی با بیشتر دراوها را برای او دشوار خواهید و اشتباه خواهید ساخت.

در نهایت اگر حریف فلاپ را از دست داشته باشد عموما شانس بردن پات بدون درگیری بیشتر را خواهید داشت، همچنین اگر کال کند یا مورد ریز واقع شوید بدون اضافه کردن چیپ بیشتر و ضرر زیاد می‌توانید به راحتی دست خود را فولد دهید.

پراب-بت در پوکر (Probe Bet)

هدف:
دریافت اطلاعات از حریف
اندازه بت:
یک‌سوم مبلغ پات (۳۳٪)

پراب-بت به معنی شرطبندی بر پایه کشف، شبیه به بت پیوسته است اما تفاوت‌هایی در آن وجود دارد. در این حالت حریف شما پری-فلاپ ریزر بوده اما روی فلاپ به بت کردن خود ادامه نداده است.

این موضوع مشکلاتی را برایتان به وجود می‌آورد، او در پری-فلاپ قدرتمند ظاهر شده اما روی فلاپ ضعف نشان داده است.

دلایلی وجود دارند که حریف ممکن است بخاطر آن‌ها چنین کاری را انجام دهد:

 • حریف شما فلاپ را از دست داده است و نمی‌خواهد چیپ بیشتری وارد پات کند
 • حریف شما دست بسیار قوی داشته و سعی در اسلو-پلی و مخفی‌سازی قدرت آن دارد
 • حریف شما روی فلاپ دست متوسطی داشته و از این موضوع می‌ترسد که دست شما نسبت به او قویتر باشد.

در این حالت ما باید در نظر بگیریم که آیا او واقعا دست ضعیفی دارد و یا این کار ممکن است یک تله باشد؟! به این منظور از پراب-بت استفاده خواهیم کرد تا بتوانیم اطلاعاتی را نسبت به دست او به دست آوریم. مبلغ این بت نزدیک به یک‌سوم پات یا ۳۳٪ است.

بد کال در پوکر

به صورت کلی یک پراب-بت ۲ هدف دارد:

 • اگر حریف دست ضعیفی داشته باشد می‌توانید در همین لحظه برنده پات شوید
 • حریف را مجبور می‌سازیم تا به ما اطلاعاتی دهد که بتوانیم با استفاده از آن‌ها وضعیت او را ارزیابی کنیم.

اگر در این مرحله از پراب-بت استفاده نکنیم شانس بردن پات در این مرحله را از دست داده‌ایم، اما با انجام آن در صورت کال حریف و رسیدن به ترن ایده‌هایی در مورد دست‌های احتمالی او خواهیم داشت.

اسلو-پلی در پوکر (Slow Play)

هدف:
دست خود را ضعیف نشان دهیم تا حریف را مجبور به عکس‌العمل نشان دادن کنیم
اندازه بت:
چک (Check)

اسلوپلی یا بازی آرام، یک استراتژی بسیار قدرتمند است که با استفاده از آن در زمان‌های درست می‌توانید پول بسیار بیشتری از حریف دریافت کنید – اما به صورت نرمال در صورت بت کردن موفق به انجام آن نمی‌شدید.

البته دقت کنید با اینکه اسلوپلی می‌تواند یک استراتژی موثر باشد،‌ گاهی اوقات ریسکی است و به حریف شانس این را می‌دهد که دست بهتری بسازد و شما را شکست دهد. به همین دلیل باید آن را در زمان درست و با دست مناسب انجام دهید.

اسلوپلی عموما بر این اساس پیش می‌رود که ضعف نشان دهید و قدرت دست خود را مخفی کنید. پس از آن امیدوارید که حریف به بلوف زدن ترغیب پیدا کند و چیپ‌هایی را وارد پات کند که اگر بت می‌کردید شاید به هیچ عنوان آن‌ها را به دست نمی‌آوردید.

پوزیشن در پوکر

مثال

شما Q♣J دارید و ۱۰♠۹۸ می‌خورد، فلاپ استریت! با اینحال یک حریف خوب کاملا می‌تواند درک کند که احتمال استریت بودن روی فلاپ وجود دارد و باید نسبت به آن محتاط باشد.

به طور مثال اگر ۵۰٪ مبلغ پات ولیو-بت کنید، شانس اینکه حریف به راحتی ناامید شود و دست خود را فولد دهد بسیار بالاست. اگر با چنین دستی اسلوپلی کنید و چک دهید، حریف شما فکر می‌کند که شاید از وجود استریت ترسیده‌اید، و ممکن است که به شما وانمود کند او استریت است و آنقدر بلوف بزند و امیدوار باشد تا شما دست خود را فولد دهید!

در چنین شرایطی اگر او بت کرد می‌توانید ریز دهید (و قدرت دست خود را آشکار سازید)، یا صرفا کال کنید و اجازه دهید تا در مراحل بعدی بازی نیز حریف به بت کردن خود ادامه دهد. با انجام چنین کاری در حالی که شما دست خوبی دارید، حریف چیپ‌های خود را وارد پات می‌کند و مبلغ آن را افزایش می‌دهد.

با اینحال همانطور که متوجه هستید در اسلوپلی کردن ریسک نیز وجود دارد، ممکن است حریف نیز در برابر شما چک دهد و یک کارت رایگان ببیند. به همین دلیل چنین کاری را در بیشتر مواقع باید با دست‌های بسیار قوی خود انجام دهید و اگر احتمال می‌دهید که حریف دراو باشد هیچگاه اسلوپلی نکنید.

اسلوپلی می‌تواند در مقابل بازیکنان بسیار تایت و سفت نیز موثر باشد، با این کار به آن‌ها یک کارت رایگان می‌دهید و آن‌ها را امیدوار می‌سازید که شاید بتوانند دست خوب (نه بهتر) بسازند و شرطبندی انجام دهند.

تعیین دست برنده در پوکر تگزاس هولدم

اسلوپلی در شرایط زیر می‌تواند مناسب باشد:

 1. ساختار فلاپ به نحوی است که حریف را مشکوک می‌سازد و احتمالا در برابر بت شما فولد می‌دهد.
 2. در برابر یک بازیکن تایت هستید که می‌خواهید چیپ‌های بیشتری از او بگیرید.
 3. هیچ دراو خاصی روی زمین وجود ندارد که بتواند دست شما را ضعیف کند.
 4. در برابر یک بازیکن لوز و ولخرج هستید که تقریبا با هر دستی بت می‌کند و سعی در بلوف زدن دارد.

اُوربت در پوکر (Overbet)

هدف:
اعمال حداکثر فشار به حریف و وادار ساختن او به اشتباه
اندازه بت:
بین ۱ تا ۲ برابر پات

اُوربت به معنی شرطبندی بیشتر از مبلغ پات می‌باشد، با انجام این کار نهایت فشار را به حریف اعمال خواهید ساخت، تصمیم‌گیری برای او دشوار شده و وادار به اشتباه می‌شود.

یک اُوربت می‌تواند در ۲ حالت استفاده شود:

 1. تلاش برای بلوف زدن – سعی داریم با استفاده از مبالغ سنگین کال کردن را برای حریف غیرمنطقی کنیم و باعث شویم دست‌های متوسط خود را فولد دهد.
 2. تلاش برای سنگین کردن پات – اگر در برابر یک بازیکن لوز هستیم که اخیرا بلوف‌هایی را از او مشاهده کرده‌ایم، می‌توانیم اُوربت کنیم و باعث شویم او این برداشت را داشته باشد که ما نیز در حال بلوف زدن هستیم و درنهایت باعث کال کردن یا حتی ریز او شویم.

آل-این زدن

هدف:
اعمال حداکثر فشار به حریف و وادار کردن او به اشتباه
اندازه بت:
تمام چیپ‌های موجود

با آل-این زدن یا وارد کردن تمام چیپ‌های خود به بازی، عمدتا حریف خود را در دوراهی بسیار سختی قرار خواهید داد.

رفتار این استراتژی بسیار شبیه به اُوربت کردن است اما ریسک بسیار بیشتری دارد، چرا که تمام چیپ‌های خود را وارد بازی می‌کنید و این کار فقط باید در شرایط خاص انجام شود.

همیشه باید از وابسته شدن خود به پات اطلاع داشته باشید. وابسته شدن به پات به این معنی است که در مرحله‌ای از بازی هستید که چیپ زیادی وارد آن کرده‌اید و از لحاظ روانی دیگر قابلیت این را ندارید که در مقابل هیچ شرطبندی‌ای فولد دهید.

در چنین شرایطی بهترین کار این است که اگر تصمیم قطعی دارید تمام چیپ خود را وارد بازی کنید، خودتان به عنوان اولین نفر این کار را انجام دهید و آل-این بزنید، اما چرا؟ به این دلیل که اگر بازیکن تهاجمی شما باشید، شانس این را دارید که حریف را وادار به فولد کنید، در حالی که اگر شما کسی باشید که بت را کال می‌کند، برای برد فقط باید دست قویتری نسبت به او داشته باشید.

استفاده از آل-این بیشتر در تورنومنت‌ها بیشتر از کش-گیم صورت می‌گیرد، بنابراین باید در زمان‌های بسیار محدودی از آن استفاده کنید.

جمع‌بندی درس دهم آموزش برد در پوکر آنلاین

بت کردن در پوکر

با پایان رساندن این درس، علاقه‌مندیم تا چند نکته را مطرح کنیم و در انتها مرحله بعدی چالش را مطرح کنیم.

تغییر مبالغ شرطبندی

با اینکه ما مبالغ استانداردی را به عنوان پیش‌فرض برای شما در شرایط مختلف در نظر گرفتیم، اما شما نسبت به انتخاب مبلغ خود متناسب با شرایط و بازیکنانی که در برابر آن‌ها هستید اختیار کامل داشته و باید سعی کنید بهترین مبلغ ممکن را انتخاب کنید.

البته میزان این تغییرات نباید بیش از حد باشد،‌ همچنین اگر بعد از فلاپ همواره در شرایط مختلف از مقادیر ثابتی برای بت کردن استفاده کنید، ممکن است بازیکنان حرفه‌ای متوجه نحوه بازی شما شوند و بتوانند به راحتی قدرت دستتان را تشخیص دهند، شما باید با استفاده از این مبالغ دائما آن‌ها را در حدس و گمان باقی بگذارید.

الگوهای شرطبندی

حال که با انواع روش‌های شرطبندی در پوکر آشنا شدید، می‌توانید سعی کنید تا نحوه شرطبندی بازیکنان دیگر را نیز تحلیل کنید. به این کار خواندن الگوهای شرطبندی می‌گویند و با استفاده از آن‌ها می‌توانید اطلاعات به دست آورید و متوجه شوید که حریف در چه شرایطی قرار دارد.

بازیکنان مبتدی یا فیش‌پلیر استراتژی ندارند!

حال شما در هنگام بازی مجموعه‌ای از سلاح‌های مختلف را در اختیار دارید، اما با این حال باید بدانید که بازیکنان آماتور نسبت به مفهوم پات-آدز اطلاعی ندارند و برخی از الگوهای شرطبندی پیچیده‌ای که برایتان مطرح کردیم (مثل اُوربت یا آل-این) را به هیچ عنوان درک نمی‌کنند.

در مقابل این بازیکنان باید از استراتژی‌های بسیار پایه استفاده کنید و تنها با ولیو-بت کردن با دست‌های خوب خود پول آن‌ها را بگیرید. هنگامی که به میزهای سنگین‌تر رفتید و در مقابل بازیکنان قوی قرار گرفتید، می‌توانید از استراتژی‌های پیچیده‌تری استفاده کنید.

چالش بانکرول پوکر مرحله چهارم

چالش بانکرول پوکر مرحله ۴
بلایندها: $۰٫۰۲/$۰٫۰۴ ورودی: $۴ (۱۰۰bb)
بانکرول شروع: ۴۳$ هدف: ۲۰$ (buy-in x 5)
بانکرول پایان: ۶۳$ تعداد نشست‌های تخمین ‌زده شده: ۵
با استفاده از این تمرین سعی کنید استراتژی‌هایی که در این آموزش به شما آموختیم را پیاده‌سازی کنید و بیش از حد از آن‌ها خارج نشوید، همچنین لطفا مباحث درس‌های قبلی را نیز به طور کامل رعایت کنید.

پس از پشت سر گذاشتن این مرحله و درک استراتژی‌ها می‌توانید به درس بعدی مراجعه کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید